Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Trhom ešte zostalo v nádrži nejaké palivo pre ďalší rast

Investície 07.05.2019 | 16:07 0 Komentárov

Akciové trhy naďalej rastú. Americký akciový index S&P 500 je opäť na historických maximách, aj európske akcie merané indexom STOXX 600 sú blízko minuloročného vrcholu. Rovnako tak akcie na rozvojových trhoch si vedú dobre.

Pozitívnu podporu akciám poskytla zmena rétoriky centrálnych bánk smerom k pokračovaniu expanzívnej politiky. Ďalším stimulom sú aj nádeje z dosiahnutia obchodnej dohody medzi USA a Čínou.

Z pozitívneho sentimentu ťažia aj dlhopisy. Ich spready sa v minulých týždňoch v Európe rapídne stenčili a v USA stabilizovali na nízkych úrovniach.

Súčasnú situáciu by sme však mohli nazvať ako samoľúbosť finančných trhov. Dosahujú totiž silné rasty, no v prostredí slabých makroekonomických dát. Ako vysvetlenie tohto javu sa nám ponúka jediný dôvod – nízka inflácia. Zníženie očakávania rastu cien znížili výnosy dlhopisov a zatlačili centrálne banky do „holubičieho“ teritória (v prospech tlačenia peňazí do ekonomiky). Centrálnym bankám sa tak podarilo opätovne vytvoriť všeobecne prajné trhové prostredie, ktoré podporovalo trhy v rokoch 2012 až 2017.

Otázkou však teraz je: čo bude nasledovať? Sú nízke sadzby dostatočne silným impulzom, aby dokázali trhy v súčasnej fáze ekonomického cyklu dotlačiť do ďalšieho rastu? Zdá, že nízke sadzby tu ešte po nejaký čas budú, trhy teda pravdepodobne budú v poslednej fáze ekonomického cyklu reagovať pozitívne.

Konsenzus očakávaní rastu indexu S&P 500 pre tento rok predstavuje dvojcifernú hodnotu. Podľa nášho názoru ide však o príliš optimistickú víziu. Riziko jej nenaplnenia je podľa nás celkom reálne. Investori by preto mali zvýšiť diverzifikáciu svojich portfólií, zaujímať defenzívne pozície, ale aj hľadať príležitosti pre prípad pozitívneho vývoja trhu.

V krátkodobom hľadisku môžu predĺženie súčasného rastu podporiť tri faktory. 1. prajné finančné prostredie, 2. priaznivý vzťah medzi valuáciami akcií a dlhopisov a 3. fakt, že pomer ceny akcií a zisku firiem (p/e) ešte stále niekde ponúka zaujímavý potenciál.

Vývoj môže podporiť ďalšie uvoľnenie obchodného napätia medzi USA a Čínou, ak začne dohoda medzi nimi naberať reálne kontúry. Rovnako tak môžeme vidieť zlepšenie makro ukazovateľov, a to v prípade, ak sa očakávania fiškálnych stimulov vlád pretavia aj do reálnych krokov. Myslíme si preto, že súčasnému rastu trhu zostalo ešte v zásobníku nejaké palivo. Otázkou však je koľko je ho.

Keď sa pozrieme nad krátkodobý horizont, výhľad už nie je taký ružový. Riziko vyplýva najmä z týchto dvoch faktov:

  1. Trhové valuácie nie sú dostatočne presvedčivé. Keď sa pozrieme na ukazovateľ CAPE, ktorý dáva do vzťahu cenu akcií a dlhodobú ziskovosť firiem za posledných desať rokov, hodnota môže ku koncu tohto roka dosiahnuť 28, čo je blízko úrovne z roku 1929.
  2. Ďalšou hrozbou je možná revízia ziskov firiem smerom nadol, v prípade ak by vzrástlo riziko ekonomickej recesie. Zisky firiem sú tak kľúčovou veličinou, ktorá rozhodne o tom, či finančné trhy budú pokračovať vo svojom pozitívnom trende, alebo nie.

Investori, ktorí by chceli zladiť pozitívny krátkodobý výhľad so strednodobými rizikami, by mali preto znižovať riziká v ich portfóliu. Znamená to zožať zisky a zamerať sa na oblasti, ktoré ešte stále ponúkajú zaujímavý vzťah ceny a hodnoty. Vhodnými kandidátmi sú tu rozvojové trhy, európske akcie a niektoré segmenty dlhopisového trhu.

Zdroj: Výhľad spoločnosti Amundi Asset Management na máj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *