Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Trhy na ďalší útok znova nereagujú

Začiatok týždňa bol chudobný na makroekonomické dáta, no cez víkend došlo k niekoľkým teroristickým útokom v New Yorku, niektorým menej a niektorým viac úspešným. V New Yorkskom Manhattene vybuchla nálož, ktorá zranila 29 ľudí, ďalšie nálože po New Yorku a New Jersey buď nevybuchli, alebo nikoho nezranili.

Trhy ale ukázali svoju dlhodobú odolnosť voči teroristickým útokom, keď akciové indexy v Európe aj Amerike končili prvý deň v týždni v zelenom.

Útoku sa chytila aj prezidentská kandidátka za demokratov, Hillary Clinton, ktorá vyhlásila, že je to dôkaz ako výroky Donalda Trumpa pridávajú olej do ohňa a pomáhajú regrutovať bojovníkov za ISIS. Problémom podľa nej je, že Trumpove výroky ISIS používa na vykreslenie toho, že USA nevedie vojnu proti terorizmu, ale proti Islamu.

Zo spomínaných makroekonomických dát sme sa dozvedeli len bežný účet platobnej bilancie Eurozóny, ktorý klesol z 29.5 miliárd v minulom mesiaci, na 21 miliárd. Analytici boli prekvapení, keď čakali oveľa jemnejší pokles, na 27.2 miliardy. Európske indexy rástli výrazne a zmazali tak časť svojich nedávnych strát. Nemecký DAX stúpol o 0.95%, britský FTSE 100 o 1.54%, Euro Stoxx 50 rástol o 1.13% a francúzsky CAC 40 rástol o 1.43%.

Za oceánom nedošlo k zverejneniu prakticky žiadnych podstatných makroekonomických dát. Na komoditnom trhu zaujala ropa, ktorá si polepšila o viac ako 2%, no následne klesla  na cca 1%, keď sa koncom obchodného dňa obchodovala severomorská zmes Brent na úrovni 45.95 amerických dolárov za barel, a ľahká americká ropa WTI sa obchodovala za 43.31 amerických dolárov za barel.

Polepšilo si aj striebro, keď vzrástlo o 2% na úroveň 19.17 amerických dolárov. Americké akciové indexy mali taktiež relatívne dobrý deň, keď končili pondelňajšiu seansu v zelených číslach, aj keď dosiahli slabší rast ako európske indexy. Dow Jones rástol o +0.05%,  SPX si polepšil o 0.12% a NASDAQ klesol o 0.15%.     

Ján Jursa, junior analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *