Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Trhy na krok Standard & Poor´s reagovali chladnou hlavou

Piatkové zníženie ratingov deviatich krajín eurozóny sa v pondelňajšej seanse prejavilo len mierne. Väčšina investorov počítala s ponorením akciových benchmarkov do strát, no tie dokázali zníženie ratingu 9-tich krajín z eurozóny flexibilne absorbovať.

Stojí za tým fakt, že zníženie ratingov bolo otázkou času a trh s týmto krokom počítal. Európska komisia na margo rozhodnutia o znížení ratingu krajín eurozóny kritizovala zlé načasovanie tohto kroku zo strany Standard & Poor’s. Agentúre odkázala že európski lídri pre prijatie stratégie fiškálnej konsolidácie podnikajú konkrétne kroky.  Dopoludňajšie obchodovanie na trhoch sa nieslo v znamení neutrálneho vývoja, neskôr sa však akcie vydali smerom hore.

Paneurópsky EuroStoxx 600 si k záveru dňa pridal +0.78 % a uzavrel tak na 251.12 bodoch. Podobným pozitívnym vývojom prešli aj hlavné európske indexy. Nemecký DAX aj vďaka akciám automobiliek (DAI +3.62 %, BMW +2.58 %, VOW3 +2.30 %) dokázal vzrásť o +1.25 %. Francúzsky CAC 40 a londýnsky FTSE 100 si pridali +0.89 % resp. +0.37 %.  Na Slovensku prebehla aukcia v rámci ktorej sme predali ročné pokladničné poukážky v hodnote 294.5 mil. eur, pri dopyte 892.4 mil. eur.

Dopyt tak viac ako trojnásobne prekročil ponuku, priemerný výnos dosiahol úroveň 1.9699 %.  Euro okolo obeda síce oslabovalo o -0.11 %, no k záveru európskej seansy väčšinu svojich strát zmazalo a obchodovalo sa na úrovni 1.2683 EUR/USD. Svojim výkonom presvedčilo zlato, ktoré k záveru seansy dokázalo vzrásť o +0.38 % na úroveň 1645.25 USD za trojskú uncu. V USA sa z dôvodu sviatku neobchodovalo. Američania oslávili Deň Martina Luthera Kinga.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *