Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Trhy opäť v zelenom

V stredu, sa na akciových trhov opäť zaznamenal býčí sentiment, čo je druhý ziskový deň po Brexite. Investori tak opäť upierali svoje pohľady skôr na dianie okolo Brexitu, ako na fundamentálne dáta. 

 Z dát sa vyhlasovali maloobchodné tržby Japonska, ktoré na medzimesačnej zmene stagnujú a sú na nule, čo je v súlade s očakávaniami a aj predošlou hodnotou. Na ročnej báze klesajú o 1,9 %, čo je zhoršenie z –0,8 %. Trh na tieto dáta prevažne nereagoval a Nikkei 225 si ku koncu obchodnej seansy pripisuje 1,59 %.

V Bruseli sa konal „EU summit“, na ktorom sa stretli lídri členských krajín Európskej únie a neformálne diskutovali o dôsledkoch Brexitu. Jeden z problémov, o ktorom diskutovali je jasný, Brexit. Lídri sú absolútne odhodlaní zostať jednotní a úzko spolupracujú,“ povedal predseda európskej rady Tusk, na tlačovej konferencii po rokovaní. Vedúci predstavitelia opäť otvoria túto diskusiu o budúcnosti Európskej únie 16. septembra 2016, v Bratislave.

Okrem iného sa v Európe vyhlasovali fundamentálne dáta, medzi tie najsledovanejšie patrila inflácia Nemecka. Index spotrebiteľských cien tak na medzimesačnej zmene rastie o niečo menej ako sa predpokladalo a to o 0,1 %. Očakávania pritom boli na úrovni 0,2 %, čo je aj oproti predošlej hodnote 0,3 % mierne spomalenie. Na ročnej báze sa inflácií darí už o niečo lepšie a rastie o 0,3 % ,čo je v súlade s  predpokladom analytikov. Pričom môžeme hovoriť o pozitívnom vývoji, keďže predošlá hodnota bola tesne nad nulou a to 0,1 %.

Tieto údaje boli ovplyvnené aj Brexitom, ktorý zatlačil na ceny energií a pohonných hmôt. Vo Veľkej Británii sa vyhlasovali schválené hypotekárne úvery, ktoré vzrástli na 67 tisíc, vzhľadom na očakávania 65 tisíc. Hlavné európske akciové indexy tak uzatvorili obchodný deň nasledovne: DAX +1,75 %, CAC 40 +2,6 %, FTSE 100 +3,58 % a Euro Stoxx +2,66 %.

Americké akcie rástli o niečo menej ako tie európske, čo bolo spôsobené predovšetkým mierne negatívnymi fundamentálnymi dátami. Vyhlasovali sa osobne príjmy za máj, ktoré rástli o 0,2 %, v predchádzajúcom mesiaci dosahoval rast 0,4 %. Osobné výdavky dopadli podľa očakávania na úrovni 0,4%, predošlí rast bol 1%. Ako ďalšie, sa vyhlasovali aj predaje nových domov, tie medzimesačne klesali o 3,7 %, pričom sa očakával pokles len 1 %.  Americké indexy končili taktiež v zelených číslach, Dow Jones +1.62 %, SPX +1.68 %, NASDAQ +1,86 %.

Pozitívne dopadli zásoby ropy, ktoré poklesli o 4 milióny, očakával sa pokles len o 2,2 milióna. Obe benchmarky na ropu si tak pripisujú približne 3 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Tagy summit trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *