Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Trhy po zasadnutí bánk

BankyInvestície 16.06.2016 | 22:34 0 Komentárov

Štvrtok bol bohatým dňom a to hlavne na fundamentálne dáta, pričom pohľady investorov sa upierali aj na zasadnutie Bank of Japan (BoJ) a Bank of England (BoE). Ako sa predpokladalo, úrokové sadzby BoJ ostali nezmenené na úrovni –0.1 %, a stimulačný program ostáva tak isto bezo zmeny. 

Okrem toho sa guvernér Kuroda vyjadrili aj k inflácii, ktorá sa podľa neho v roku 2017 dostane až na úroveň 2 %. Na čo reagoval japonsky akciový index Nikkei 225 poklesom o viac ako 3 %.

Zadasnutie BoE dopadlo približne rovnako ako v prípade BoJ, čo znamená menovú politiku bezo zmeny. Vo Veľkej Británii sa  vyhlasovali aj fundamentálne dáta a to maloobchodné tržby. Tie  si medzimesačne pripisujú o 0,9 %, vzhľadom na očakávania 0,2 %. Pričom aj medziročne rástli a to až o 6 %, pri očakávania 3,9 %. Za Európu, sa následne vyhlasovala miera inflácie, ktorá si na mesačnej zmene polepšila z nuly na 0,4 %. Medziročne však naplnila očakávania, ktoré boli v súlade s predchádzajúcou hodnotou –0,1 %.

Nakoniec sa v Európe vyhlasovala aj jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý medziročne rastie o 0,8%, čo je v súlade s očakávaniami a aj predošlou hodnotu. Európskym trhom sa tak aj napriek mierne pozitívnym správam príliš nedarilo a hlavné európske akciové indexy končili deň nasledovne: Nemecký DAX stratil –0,59 %, CAC –0,45 %, FTSE100 –0,27 % a EuroStoxx –0,39 %.

V Amerike sme sa dozvedeli prevažne negatívne správy a to  v podobe inflácie, ktorá medzimesačne rastie o 0,2 % vzhľadom na predošlú hodnotu 0,4 %. Medziročne sa jej tiež nedarí napĺňať očakávania, avšak tento rast je už o niečo výraznejší a to 1 %, čo je oproti predošlej úrovni 1,1 % mierny pokles. Zároveň vzrástol aj počet nových žiadosti o podporu v nezamestnanosti z 270 tisíc na 277 tisíc. Americké akciové indexy následne zatvorili obchodný deň nasledovne: S&P500  +0.33%, Dow Jones +0.53 % a NASDAQ +0.21 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *