Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Trhy pokračujú v trende

Štvrtok bol bohatý predovšetkým na fundamentálne dáta. Na začiatku sa vyhlasovala priemyselná produkcia v Japonsku. Tá potvrdzuje predpoklad o recesií v priemyselnom odvetví, ktorý by mal dosahovať –2,3 %, zatiaľ čo očakávania analytikov boli na úrovni 0,2 %. Tieto dáta, tak pravdepodobne zabrzdili rast indexu Nikkei, ktorý si pripisuje 0,06 %.

V začiatkoch obchodného dňa vykazovali európske trhy len minimálnu volatilitu, a to napriek bohatým fundamentálnym správam. Vyhlasovali sa maloobchodné tržby v Nemecku, ktoré medzimesačne rástli o 0,9 %, vzhľadom na očakávania 0, 6 %. Medziročne, si pripisujú rast už 2,6 %, čo je zlepšenie z predošlého mesiaca o 0,3  %. Vyhlasovala sa aj inflácia vo Francúzsku, ktorá z mesiaca na mesiac rastie o 0,2 %, čo je v súlade s očakávaním analytikov. Medziročne sa inflácia vyvíja podobne, keďže rastie tak isto o 0,2 %, čo je vzhľadom na predošlú  hodnotu 0 %, mierne zlepšenie.

V Nemecku, sa vyhlasovala aj nezamestnanosť, ktorá poklesla o 6 tisíc a aktuálne je na úrovni 6,1 %, čo je v súlade z predošlou hodnotou. Vo Veľkej Británii sa vyhlasoval Hrubý domáci produkt, ten rástol o 2 %, čo naplnilo očakávania trhu. Po týchto dátach tak mohol byť zverejnený aj predbežný odhad inflácie v EU. Ten sa dostal nad nulovú úroveň a odhaduje sa, že v EU sa zaznamená zvýšená cenová hladina o 0,1 %.Vody  v závere dňa rozprúdil Mark Carney, guvernér Bank of England (BoE). Na začiatok spomenul, že v minulosti bola ekonomika omnoho jednoduchšia a opatrenia BoE tak mali dostatočnú účinnosť.

Aktuálne nastal obrat v ekonomickej situácií Anglicka, pričom počas posledných mesiacov sa pripravovali rôzne plány, ako zvládnuť situáciu ohľadom Brexitu. Doplnil, že počas nadchádzajúcich mesiacov zváži banka celý rad ďalších opatrení na podporu menovej a finančnej stability. To znamená, že BoE má vypracovaný rad opatrení, na to ako dosiahnuť vytváranie nových pracovných miest a podporiť ekonomický rast. Zdôraznil však, že menová politika nemôže okamžite alebo úplne kompenzovať straty a ekonomické dôsledky, ktoré dokážu v takejto miere ovplyvniť vývoj trhu.

Tieto vyjadrenia podporili predovšetkým britský index FTSE 100, ktorý zatvoril na úrovni +2,27 %. Ďalšie hlavné európske akciové indexy tak končili deň nasledovne: DAX +0,71 %, CAC 40 +1 %, a Euro Stoxx +1,15 %.

 Za oceánom, sa vyhlasoval HDP za oblasť Kanady, ktorý na ročnej báze rastie o 1,5 %, vzhľadom na predošlí rast 1,1 %. Na koniec sa vyhlasovali aj počet nových žiadosti o podporu v nezamestnanosti, tie rástli o 268 tisíc, čo je vzhľadom na očakávania o 1000 viac. Americké akciové indexy končili obchodný deň v zelených číslach, Dow Jones +1,33 %, SPX +1,36 %, NASDAQ +1,33 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s. 

Tagy trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *