Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Trhy pokračujú vo voľnom páde

Investície 28.02.2020 | 11:05 0 Komentárov

Americké akcie pokračovali aj vo štvrtok v masívnom výpredaji. Dôvodom bol naďalej koronavírus. Index S&P 500 má za sebou dokonca najhorší deň od augusta roku 2011.

Indexy spadli do takzvaného teritória korekcie, čo je oslabenie o viac ako desať percent. Podľa analytikov majú akcie namierené k najhoršiemu týždňu od finančnej krízy.

Index Dow Jones spadol o 4,4 percenta teda o 1 191 bodov, čo je jeho najväčší denný pokles v doterajšej histórii. Nasdaq Composite klesol dokonca o 4,6 percenta. Všetky tri hlavné indexy sú už od vrcholu z minulého týždňa dole o viac ako desať percent.

Aj britský FTSE 100 je vo fáze korekcie a dnes, v piatok, spolu ďalšími európskymi indexami ďalej klesá.

Pozitívne je, že trhy zatiaľ sú v medveďom trende, ktorý je definovaný ako pokles o viac ako 20 percent. Pri súčasnom trende to však môže byť len otázkou času.

Amerických investorov desí najmä fakt, že koronavírus sa už dostal aj do USA. V Európe už je nákaza prítomná vo väčšine štátov. V spojených štátoch sa objavujú len prvé prípady. „Trhy teraz ženie strach z toho, čo sa môže stať, než to, čo sa aktuálne deje,“ hovorí Paul Hickey, analytik spoločnosti Bespoke Investment Group.

Viacerí analytici hodnotia súčasnú situáciu ako dôsledok predchádzajúceho vývoja. Pre pádom totiž trhy prelamovali historické rekordy až po dobu desiatich dní. Korekcia teda môže byť chápaná ako zreálnenie nafúknutých akciových trhov.

Investori teraz utekajú k dlhopisom. Výnosy 10-ročných amerických vládnych poukážok preto klesli na historické minimum pod 1,28 percenta.

Zlacňuje aj ropa. Očakáva sa totiž pokles jej spotreby a tým pádom aj dopytu.

Trhy včera nepotešila ani nová prognóza banky Goldman Sachs, ktorá namiesto doterajších šiestich percent znížila očakávanie rastu ziskovosti amerických firiem na rovnú nulu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *