Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Trhy pred Brexitom

23.06.2016 | 00:03 0 Komentárov

Streda sa niesla v znamení pozitívne naladených trhov, prudko poklesli len akcie spoločnosti Tesla Motors, ktorá sa ponúkla, že odkúpi spoločnosť SolarCity. Akcie najväčšieho výrobcu elektromobilov stratili 8 % a o niečo nižšia hodnota sa pripočítala k cene akcií SolarCity.

Z fundamentálnych správ sa dnes vyhlasovali maloobchodné tržby Dánska, tie sa mesačne nezmenili, zatiaľ čo v predošlom mesiaci rástli o 1 %. Medziročne dopadli o niečo lepšie a to na úrovni 0,3 %, čo je však oproti predošlému rastu 1,1 % opäť zhoršenie.  Následne, sa vo Švédsku vyhlasovala miera nezamestnanosť, ktorá rástla zo 7,3 % na 7,6 %.

Vo Švajčiarsku sme zaznamenali ZEW ekonomické očakávania, ktoré sú zatiaľ veľmi priaznivé a dostali sa až na úroveň 19,4 b., čo je najvyššie za posledný rok. Európskym akciovým indexom sa tak darilo a obchodnú deň zatvorili nasledovne: Euro Stoxx +0,37 %, FTSE 100 +1,23 %, CAC 40 +1 % a nemecký DAX +1,22 %.

V Amerike sa taktiež vyhlasovali maloobchodné tržby. Spotrebitelia Kanady, tak minuli viac, ako sa očakávalo a to vzhľadom na neuspokojivé dáta v marci. Vyššia spotreba bola ťahaná skôr vyššími cenami, ako objemom nákupov. Aktuálna hodnota za apríl tak je 0,9 %, pričom očakávania boli optimistické na úrovni 0,8 %. Tento vývoj tak naznačuje zvýšenú spotrebu výdavkov spotrebiteľov, ktorý majú väčšinový podiel na celkovej ekonomickej aktivite. Tento fundament sa zároveň vyhlasoval aj očistený o predaje áut.

Ten zaznamenal priaznivejší vývoj a to rast o 1,3 %, vzhľadom na očakávania analytikov, ktoré boli na úrovni 0,7 %. V Amerike sme sa zároveň dozvedeli aj predaje existujúcich domov, tie rástli o 5,53 miliónov, vzhľadom na očakávania 5,55 miliónov. Vo večerných hodinách mala prejav Janet Yellen, ktorá sa vyjadrila predovšetkým k bankovému sektoru.

Hovorila o tom, že sa snažia znížiť pravdepodobnosť zlyhania bankových inštitúcií a smerujú k lepšiemu finančnému systému. Zároveň dodala, že už urobili veľký pokrok a banky sú omnoho bezpečnejšie a silnejšie. Americké akciové indexy zaknihovali nasledovne: DOW JONES –0,28  %, S&P 500 –0,17 %, NASDAQ –0,22 %.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Tagy Brexit trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *