Utorok 22. január. Meniny má Zora

Trhy reagujú na negatívne správy príliš citlivo

Investície 13.10.2016 | 15:22 0 Komentárov

Trhy sú pred zvyšovaním sadzieb precitlivelé. Na akúkoľvek negatívnu správu reagujú poklesom, hovorí analytik Saxo Bank, Peter Garnry. V prípade kumulácie viacerých zlých čísel, môže byť podľa neho dôsledkom i reťazová reakcia trh, ktorá by dokonca mohla posunúť očakávané zvyšovanie sadzieb Fedu v decembri.

Čína aktuálne zverejnila exportné výsledky. Hovoria o poklese vývozu o desať percent. Reakciou bol masívny výpredaj na akciových trhoch. Trhy teraz testujú novú kľúčovú úroveň odporu smerom nadol.

Tento vývoj odzrkadľuje ako veľmi sú súčasný sentiment na finančných trhoch krehký. Aj málo významná udalosť posun z globálneho pohľadu, alebo iná negatívna správa, a na trhoch vidíme výrazný posun nadol.

Je znepokojujúce, že aj napriek masívnym monetárnym a fiškálnym stimulom, ktoré ekonomiky dostávajú, sú trhy veľmi krehké. Akékoľvek ďalšie spomalenie v Číne, alebo devalvácia tamojšej meny, čo je v blízkej budúcnosti pravdepodobné, môžu vyvolať ďalší posun trhov smerom nadol.

Môže to spustiť až reťazovú reakciu naprieč viacerými trhmi a aktívami. Dôsledkom by mohlo dokonca byť aj oddialenie očakávaného zvyšovanie sadzieb Fedu.

V tejto chvíli je to samozrejme len špekulácia. Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb pred koncom roka je podľa prepočtov v cenách fondov Fedu zahrnutá na 65 a až 70 percent. 

Aktuálny vývoj je však veľmi zaujímavý. Naša stávka na S&P 500 index a index DAX je momentálne na pokles. Sledujeme, či trh klesne pod aktuálnu kľúčovú úroveň.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *