Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Trhy sa opäť nechali „opiť rožkom“

Po rannej akcelerácii nasledovalo v piatok ochabovanie, ktoré akcivým trhom vydržalo až do neskorého popoludnia. Nakoniec sa však po vzore pozitívneho konca obchodného týždňa poslušne vyšplhali do plusových čísel.

Smutné je, že za to nemohli reálne skutočnosti, ako je to v prípade poklesov, ale iba bezzubé uistenia európskych politických špičiek, že sú v prípade spomalenia hospodárstva ochotní rázne zakročiť. V Európe sa horlivo špekulovalo o možnosti v najhoršom prípade  rekapitalizovať ohrozené francúzske banky, čo zmieneným bankám umožnilo zmierniť tvrdé prepady z posledných dní. BNP Paribas si polepšila o 9.78 %, Societe Generale o 8.76 % a Credit Agricole o tiež slušných 4.78 %.

Hlavné európske akciové indexy podali nasledujúci výkon: Euro Stoxx 600 si pripísal +0.60 %, FTSE 100 +0.50 %, CAC 40 +1.02 % a DAX +0.63 %. Indexy boli najviac ťahané finančným sektorom +2.08 % a sektorom necylickej spotreby +1.01 %.

V protiklade k rastúcim akciám sa vyvíjala cena zlatého kovu, ktorý je považovaný za jeden z mála bezpečných prístavov pre investície v súčasnej dobe. Jeho bezpečnosť však v piatok utrpela na povesti keď poklesla až o -6.4 % na niečo menej ako 1630 USD za trósku uncu. Cena ropy sa taktiež príliš neblysla keď po štvrtkovom prepade o -6.30 % zaznamenala v piatok ďalší pokles. Tentokrát však už len o -0.60 %.

Na amerických akciových indexoch prebiehalo obchodovania v nerozhodnej nálade. Investorov síce upokojili správy amerických bánk, že sa snažia znižovať expozíciu voči tým ohrozeným v Európe, no osud Grécka a spomaľujúcej ekonomiky má na ich rozhodnosť stále silný vplyv. Indexy nakoniec uzavreli v pluse. Dow Jones +0.33 %, S&P 500 +0.59 % a NASDAQ +1.12 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *