Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Trhy sa pohli nadol od rezistenčných úrovní

Investície 26.04.2013 | 22:46 0 Komentárov

Zmiešané čísla a zmiešané nálady pomáhajú akciovým trhom v očakávanej pauze. Dnešný deň bol u mnohých akciových indexov odrazom od rezistenčných úrovní smerom dole. Ázia: Nikkei –0,30%, Shanghai A Shares –0,96%, Hang Seng +0,65%, S&P/ASX –0,10%, Nifty –0,76%. Európa: Stoxx 50 –0,78%, DAX –0,23%, FTSE –0,25%. Amerika: S&P 500 –0,18%, DJIA +0,08%, NASDAQ –0,33%, Bovespa –1,29%, Bolsa –1,53%. 

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy: 

  • Ázijské akciové indexy skončili zmiešane. Dôvody sú pretrvávajúce pozitívne výsledky firiem v prebiehajúcej americkej výsledkovej sezóne ako aj pozitívna nálada na komoditných trhoch. Vietor do plachiet pridali aj výsledky z amerického trhu práce zo včera, kde týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 6 týždňové minimá. Negatívom bolo zasadnutie BoJ, kde neboli oznámené žiadne nové stimuly pre oživenie japonskej ekonomiky. (Nikkei –0,30%, Hang Seng +0,65%, S&P/ASX – 0,10%).
  • Japonsko: BoJ na svojom zasadnutí ponechala nezmenený svoj plán na naštartovanie japonskej ekonomiky a momentálne poskytované objemy stimulov zachovala na rovnakej úrovni. Predpokladá, že inflácia na úrovni 2% bude dosiahnutá v roku 2015. V prípade, že by boli evidentné signály, že sa tento cieľ nedarí napĺňať je pripravená navýšiť objem svojich stimulov. Keďže takéto vyhlásenie bolo trhom očakávané, jen reaguje na tieto správy posilnením na všetkých hlavných menových pároch. Navyše, v PTA si myslíme, že je dôležité mať na zreteli spomenutý rok 2015, pretože dovtedy bude centrálna banka realizovať uvoľnenú monetárnu politiku, čo má pre obchodníkov a investorov dôležitú výpovednú hodnotu.
  • UK: Akciový index FTSE 100 uzavrel včera na úrovni 6442,59 b., čo je najvyššia úroveň za posledné 3 týždne. Včerajší pozitívny výsledok HDP (+ 0,3%) odvrátil hrozbu ďalšieho prepadu UK ekonomiky. Ekonomike sa podarilo odraziť z kontrakcie HDP (-0,3%), ktorá bola zaznamenaná v 4Q 2012.
  • USA: HDP vyšiel horšie 2,5% než sa očakávalo 3%. Nasvedčuje to tomu, že americká ekonomika rastie miernym tempom, aj napriek slabším než očakávaným údajom, čo je stále v zhode s percepciami ekonómov. V PTA upozrňujeme, že čísla je potrebné vnímať v kontexte predchádzajúcich údajov. Trh na to reagoval miernym poklesom. Pauzu v raste očakávame, ale žiadna veľká zmena či pohroma preto nehrozí. Stále sme v USA „miernom raste“.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, Pevoni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *