Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Trhy ťahala euronádej

Trhy pokračovali v raketovej rally už druhý týždeň, podporené nádejami ohľadom riešenia európskej dlhovej krízy. Ako to už býva, indexy ktoré predtým najviac padali teraz naopak najsilnejšie rastú: DAX +5,14 %, CAC40 +3,95 %, FTSE100 +3,07 %. V USA S&P500 +5,98 %, DJIA +4,88 % a NASDAQ 7,6 %.

Podľa týždenného komentára spoločnosti Across Wealth Management, si rozvíjajúce sa trhy pripísali slabšie zisky: Nikkei +1,65 %, Kospi +4,3 % a Hang Seng +4,49 %. Spolu s akciovými trhmi sa zobudila aj ropa, ktorá zaznamenala takmer 5,6 % nárast. Dôvera v odvrátenie krízy eurozóny potlačila menový pár EUR/USD až k úrovni 1,39, čo predstavuje týždenný zisk 3,66 %. Zlato si prichystalo mierny „comeback“ v podobe +1,88 %.

Európa

Z makrodát priniesol týždeň lepšiu medziročnú priemyselnú produkciu z Francúzska (4,4 % vs. 2,3 %) a Taliansku (4,7 % vs. -2,7 %). Priemyselná produkcia v EU tiež pozitívne prekvapila: 5,3 % oproti očakávaniam 2,1 %. Nemecká augustová obchodná bilancia vyšla na úrovni 11,8 mld. EUR, hlavne vďaka nárastu exportu o 3,5 %. Veľká Británia hlásila menší deficit obchodnej bilancie -1,9 mld. GBP (očakávaných -4,25 mld. EUR), ale horšiu nezamestnanosť (8,1 % vs. 8 %), ktorá je najvyššia za posledných 17 rokov. V Nemecku sklamal hlavne harmonizovaný index CPI, ktorý vzrástol medziročne o 2,9 % (očakávaných. 2,8 %), čo ukazuje, že napriek vysokým sadzbám ECB, inflácia stále neustupuje, naopak ďalej rastie. Pravdepodobnosť zníženia sadzieb zo strany ECB na novembrovom mítingu teda stále ostáva nízko.

Plán rekapitalizácie, ktorý bol načrtnutý počas ECOFIN stretnutia ešte nemá hmotnú podobu. Predstavitelia krajín a bankári naďalej rokujú o možnom zvýšení kapitálu pomocou pôžičiek, alebo emisií cenných papierov. Banky proti tomu protestujú, na súčasných nízkych cenách akcií sa im neoplatí obracať sa na finančné trhy. Zároveň tvrdia, že pokiaľ začnú odpredávať aktíva, môže to spôsobiť ďalší výpredaj a pokles cien na trhoch. Jedinou možnosťou teda ostáva rekapitalizácia pomocou štátnych financií. Francúzsko podporuje rekapitalizáciu bánk zo spoločných peňazí EU, Nemecko požaduje najprv poskytnutie financií na národnej úrovni a v prípade že to nebude stačiť, tak aj na medzinárodnej. Otázny je aj EFSF (Slovensko ho schválilo až na druhý krát) mechanizmus, ktorý mal pôvodne slúžiť na kúpu dlhopisov problémových krajín. Teraz sa stáva možným zdrojom kapitálu aj pre problémové banky. Treba zdôrazniť, že samotná rekapitalizácia nebude stačiť, pokiaľ banky hotovosť podržia a neposkytnú ju ekonomike v podobe pôžičiek. Podobná situácia nastala aj v Japonsku po spľasnutí bubliny, kedy banky prijali peniaze od štátu, ale znížili množstvo pôžičiek aby posilnili svoje súvahy.

Cez víkend Merkelová zopakovala svoju podporu pre euro a eurozónu ako celok a zdôraznila, že spraví všetko pre vyriešenie krízy. Jej nasadenie zjavne nezdieľa agentúra S&P, ktorá znovu znížila rating Španielsku z AA na AA- a potvrdila negatívny výhľad. V talianskom parlamente neprešiel rozpočtový návrh na ďalší rok, zároveň poslanci hlasovali o nedôvere Berlusconimu, ten však hlasovanie prežil. CDS na talianske dlhopisy opäť rástli, výnosy na 10-ročných dlhopisoch stúpli 5,8 % (čo je blízko úrovní, pri ktorých ECB vyhlásila nákupy talianskych dlhopisov).

USA

Lepšie retail sales (+1,1 % vs. 0,7 %) neukazujú zatiaľ žiadnu recesiu. Naopak prieskum dôvery Michiganskej Univerzity spotrebiteľov klesol na 57,4, čo je najnižšie číslo od 80. rokov. Dáta teda ukazujú zmiešaný obraz: na jednej strane spotrebitelia očakávajú pokles a tvrdia, že obmedzia spotrebu, tá na druhej strane však stále rastie. Slabé očakávania a pesimizmus ohľadom budúcnosti tak môžu byť skôr spojené s pracovným trhom, ktorý naďalej stagnuje (jobless claims 404 000 vs. očakávaných 405 000). „Hard“ dáta poukazujú naďalej na mierny hospodársky rast. Augustový deficit obchodnej bilancie v rámci konsenzu -45,6 mld., júlový však revidovaný vyššie na -45,6. Zápisnica zo septembrového stretnutia FEDu ukázala rozkoly medzi jednotlivými guvernérmi. Niektorí odmietajú ďalšie monetárne uvoľňovanie (zo strachu z nadmernej inflácie), iní požadujú naopak agresívnejšie kroky (inflácia podľa nich ostáva naďalej stabilná).

Týmto týždňom začala výsledková sezóna, úvodným sklamaním bola hneď Alcoa, ktorá ohlásila zisk na akciu 15 centov (očakávaných 22 centov). Tržby však boli silnejšie na úrovni 6,42 mld. USD. Google ako obyčajne prekonal očakávania 8,76 USD so ziskom na akciu 9,72 USD. Akcie na tieto správy poskočili takmer o 6%. Výsledky JP Morgan prekonali očakávania, zisk 4,2 mld. USD v Q3 však obsahoval aj prehodnotenie derivátových pozícií v hodnote 1,9 mld. USD (čo je iba účtovná položka – nepredstavuje hotovostný príjem).

„Occupy protest“ v Amerike naberá na obrátkach, dokonca sa rozšírili i na európsky kontinent (Londýn, Rím, Miláno, Barcelona atď). Ide o boj proti sociálnej a ekonomickej nespravedlnosti.

Americký Kongres prijal „free-trade“ dohodu medzi USA a Južnou Kóreou, Kolumbiou a Panamou. Cieľom tento dohody je odstránenie importných taríf, čím by sa mal podporiť voľný obchod medzi krajinami. Amerika za tým vidí otvorenie dverí na nové trhy pre americké spoločnosti. Táto dohoda je v súlade s prezidentovým cieľom zvýšenia exportu do roku 2015.

Emerging Markets

Inflácia v Číne na úrovni 6,1 % bola nižšia než očakávania, čo by mohlo znamenať úspešný „soft landing“ čínskej ekonomiky. Na strane druhej, dáta o stave obchodnej bilancie za mesiac september USD 14,51 mld. vs. očakávaných 16,3 mld. a slabší export poukázali na spomalenie externého dopytu. Domáci dopyt sa zatiaľ ukazuje ako stabilný. Čínska vláda na slabšie makrá reagovala zavedením balíka pomoci pre malé firmy – ide o rôzne druhy daňových úľav a ľahší prístup k finančným pôžičkám. Indonézia prekvapivo znížila sadzby o 0,25 % na 6,5 %. Banka naďalej zdôrazňuje nízku infláciu ako hlavný dôvod. Turecko ohlásilo, že očakáva takmer 7,5 % rast s deficitom 1,7 % HDP pre rok 2011.

Zdroj: Across Wealth Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *