Streda 19. septembra. Meniny má Konštantín

Trhy z nemeckých volieb strach nemajú. Rozruch však môžu vyvolať rokovania o novej vláde

Makroekonomika 21.09.2017 | 10:57 0 Komentárov

Očakáva sa, že Angela Merkelová vyhrá aj nadchádzajúce, už svoje štvrté voľby, ktoré sa uskutočnia túto nedeľu. Jej strana, CDU, však len ťažko získa dostatočný počet kresiel na to, aby mohla vládnuť sama. Z hľadiska finančných trhov nie sú nemecké voľby kľúčovou udalosťou.

“Pozornosť sa však bude sústreďovať na zdĺhavé vyjednávania o novej koalícií. Tie môžu priniesť aj negatívny výsledok. Výsledné rozloženie síl potom môže zamávať trhovým sentimentom. Pre budúcnosť Európy by bola najlepšia koalícia strán CDU s SPD,“ hovorí Anna Stupnytska, globálna ekonómka Fidelity International.

Portfólio manažér fondu špecializujúceho sa na Nemecko – Fidelity Germany Fund, Christian von Engelbrechten, dodáva: “Parlamentné voľby v Nemeckú skutočne hrajú na dnešných trhoch len vedľajšiu úlohu. Nemecká ekonomika je v dobrom stave. Nezamestnanosť je na rekordných minimách. Všetko nasvedčuje tomu, že trhy neprinesú žiadne prekvapenie,“ vyratúva.

Dodáva, že hoci nová vláda bude musieť byť zložená z dvoch strán, ich koalícia hovorí v prospech kontinuity a stability v Európe. Radikálne myšlienky, hoci existujú, nezohrajú vo voľbách zásadnú úlohu, myslí si analytik. „Som presvedčený o inovatívnej sile a dynamike nemeckých firiem. História ukazuje, že doteraz sa vždy vedeli prispôsobiť novým politickým podmienkam,“ hovorí Ch. Engelbrechten.

Dobrým príkladom je zmena v klimatickej politike, ku ktorej pristúpila nemecká vláda. Napriek viacerym negatívnym okolnostiam a ťažkým rokovaniam medzi firmami a vládou sa obe strany dokázali dohodnúť na zásadnom riešení. „Táto schopnosť dosiahnuť konsenzus trhy upokojuje. Kompromis je jednou zo silných stránok nemeckej ekonomiky,“ pripomína Ch. Engelbrechten.

Ďalším príkladom je škandál Dieselgate. Hoci nemeckému automobilovému sektoru trvalo dlho, kým dokázal odpovedať, radikálne riešene, ktoré priniesla napríklad spoločnosť Volkswagen, bolo skutočne účinné. „Krízy v minulosti vždy viedli k inováciám. Sme veľmi optimistickí a myslíme si, že nemecké spoločnosti budú hrať v budúcnosti i naďalej na globálnych trhoch kľúčovú úlohu,“ dodáva portfólio manažér Fidelity.

Politické udalosti majú podľa neho na trhu vždy len krátkodobý dopad. Naopak sú to ekonomické faktory, ako rast, recesia, či udalosti ako krízy, ktoré dokážu zmeniť vývoj trhov z dlhodobého hľadiska. „Ako portfólio manažér sa sústreďujem najmä na vývoj fundamentov v súkromnom sektore. Tie sú oveľa dôležitejšie ako politické udalosti,“ konštatuje Engelbrechten.  

Aj nemecké firmy však čakajú ťažké časy. Ide najmä o trend digitalizácie, s ktorou sa budú musieť vyrovnať. „Digitalizácia bude predstavovať zásadnú zmenu. Vyžiada si dodatočné investície. Vláda má zodpovednosť upozorniť občanov na príležitosti a riziká. V tomto kontexte musí rozptýliť všetky obavy bežných ľudí týkajúce sa digitalizácie,“ hovorí analytik.

Zdôrazňuje, že aj nemecké firmy sa budú musieť k trendu digitalizácie postaviť zodpovedne. Vyžiada si to vyššie náklady na preškolenie zamestnancov, či spružnenie organizačných štruktúr.

Spotreba zostane dôležitým ťahúňom nemeckej ekonomiky aj v budúcich rokoch. „Každé opatrenie, ktoré ju podporí, treba oceniť. Rovnako tak zníženie daňového zaťaženia a daňových sadzieb. Napríklad zavedenie daňových úľav na cenné papiere držané dlhodobo by podporilo investície do akcií zo strany bežných ľudí ako aj investorov v Nemecku,“ uzatvára Ch. Engelbrechten.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *