Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Tri roky prázdnin

Investície 30.01.2012 | 14:52 0 Komentárov

Mario Draghi pochopil, že ECB nemá bojovať s každým náznakom inflácie spôsobenej skôr externými vplyvmi.

 Na decembrovom zasadnutí ECB presadil nový šéf Mario Draghi (na snímke) zníženie sadzieb o 25 bodov na jedno percento, čo umožní v roku 2012 zníženie sadzieb z úverov a odľahčí dlžníkom. Najmä ak aktuálna inflácia hlavne pod tlakom rastu cien ropy na jar minulého roka k 140 dolárom za barel dosahuje dnes takmer 3 percentá.

Mario Draghi tak na rozdiel od svojho predchodcu pochopil, že ECB nemá bojovať s každým náznakom inflácie spôsobenej skôr externými vplyvmi, ale zamerať sa na dlhodobé trendy v inflácii v Európe, ktorá dnes skôr trpí deflačným tlakom v dôsledku úsporných opatrení vlád, firiem, ale aj domácností. Deflačná špirála je slovo, ktoré je nočnou morou každého bankára.

Oveľa dôležitejším krokom ECB začiatkom decembra však bolo, ako potvrdzuje vývoj v posledných týždňoch na akciových trhoch, rozhodnutie poskytnúť bankám financovanie až na tri roky so sadzbou 1 percento. ECB ako zábezpeku akceptuje štátne dlhopisy európskych štátov členov eurozóny. ECB tak dočasne nahradila aktuálne bezmocný EFSF. Toto opatrenie umožnilo bankám s klesajúcou likviditou uľaviť bilanciám svojich kníh a vytvorilo priestor pre pokles sadzieb štátnych dlhopisov Španielska a Talianska, ako aj extrémne znížilo pravdepodobnosť bankrotu ktorejkoľvek z nich v najbližších mesiacoch. Následne 21.decembra akceptovala ECB záujem od 523 bánk pri celkovom dopyte 489 miliárd eur. Banky tak dostali prístup k hotovosti za extrémne nízky úrok a trojročné financovanie, aj vďaka ktorému dokáže väčšina svojpomocne vytvoriť v najbližších rokoch dostatočný zisk potrebný pre splnenie podmienok BASEL III.

Minulotýždňové zasadnutie Fedu potvrdilo, že koniec roka 2014 je aktuálne aj bodom pre americkú administratívu, do ktorého chcú centrálni bankári na oboch stranách Atlantiku udržiavať sadzby na historických minimách a stimulovať hospodárstvo na úkor sporiteľov, k čomu sa s úsmevom v priamom prenose na tlačovej konferencii minulý týždeň priznal aj Ben Bernanke. Svoje konanie ospravedlnil konštatovaním, že ak nechcú sporitelia a investori prísť v najbližších rokoch o istinu, tento krok je nevyhnutý a bude trvať, až kým sa rast hospodárstva v USA nezdynamizuje a nezamestnanosť neklesne aspoň k piatim percentám.

Fed tiež svojim minulotýždňovým oznámením pravdepodobne ukončil sériu poklesov eura voči americkému doláru a euro sa bude v najbližších týždňoch snažiť otestovať 200– dňový kĺzavý priemer.

cm-30-januar-2012-a

Jediným otáznikom tak zostáva nekonečná ťahanica okolo dohôd pri riadenom bankrote Grécka a rokovanie gréckej vlády s investormi, ktorých zastupuje šéf Deutsche Bank Josef Ackerman. Straty, do ktorých sú investori pri rokovaniach tlačení, sú aktuálne okolo 70 percent, najmä tých s nakúpenými CDS derivátmi to príliš neoslovuje a bude to iba horšie, vzhľadom na recesiu v Grécku. Grécko aktuálne pravdepodobne vydiera EÚ a bankárov, a snaží sa tak vyťažiť maximum zo situácie, v ktorej sa únia aj vďaka machináciám pri vstupe Grécka dnes nachádza.

Zdroj: Vladimír Gešperík, Capital Markets. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *