Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Trichetov posledný výstrel

Včerajšok na akciových trhoch ovládol optimizmus, za ktorý po dlhšej dobe vďačíme Európskej centrálnej banke. Jej prezident Jean-Claude Trichet vo svojom poslednom vystúpení na tomto poste síce ponechal úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 1.5 %, deklaroval však, že ECB poskytne mimoriadnu úverovú podporu európskym bankám, ohrozovaným eskalujúcou dlhovou krízou.

Podporou likvidity bankového systému chce ECB zmierniť tlak dlhovej krízy Grécka na bankový systém. Niektoré banky vlastnia veľký objem štátnych dlhopisov Grécka, a hrozia im tak vysoké straty pri prípadnom bankrote krajiny, pričom na najbližších 12 a 13 mesiacov poskytne všetky peniaze, o ktoré banky požiadajú. ECB zároveň obnoví nákupy krytých dlhopisov v objeme 40 mld. eur. Tieto správy poslali európske akciové trhy vysoko do zelených čísiel: FTSE 100 +3.71 %, CAC 40 +3.41 %, DAX +3.15 %, EuroSTOXX 600 +2.73 % na hodnotu 230.27 bodu.

Optimizmus z Európy sa preniesol aj za oceán, podporený lepšími ako očakávanými správami z trhu práce, keď počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA vzrástol v týždni do 1.10 na 401 tisíc z predchádzajúcej revidovanej úrovne 391 tisíc, pričom trhy očakávali rast až na 410 tisíc. Dnešok sa tak bude sústrediť predovšetkým na mieru nezamestnanosti v USA, ktorú zverejnia dnes o 14:30 SEČ. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň tiež v zelených číslach: DJI +1.67 %, S&P 500 +1.83 %, Nasdaq +1.88 %.

Zdroj: Boris Penev, analytik Capital Markets, o.c.p, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *