Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Trináste dôchodky nakoniec budú. Vláda oznámila sociálny balík v hodnote 500 mil. eur

Penzia 15.07.2020 | 11:55 0 Komentárov

Vláda sa dohodla na finálnej podobne 13. dôchodkov. Už predtým avizovala, že pre krízu a nepripravené financovanie zo strany predchádzajúcej vlády ich nebude možné vyplatiť vo výške zodpovedajúcej priemernému dôchodku. Takáto je výsledná verzia.

Suma 13. dôchodku bude klesať s rastúcim dôchodkom daného dôchodcu. Napríklad senior s dôchodkom 214 eur dostane 13. dôchodok vo výške 300 eur. Dôchodca s penziou 300 eur dostane 13. dôchodok vo výške 269 eur, senior so 400 eurovým dôchodkom dostane 233 eura a ten, kto poberá penziu 500 eur dostane 13. dôchodok 197 eur.

Vláda to vysvetľuje adresnosťou a snahou pomôcť najmä dôchodcov s najnižšími penziami. Zavedenie 13. dôchodkov bude dovedna stáť zhruba 300 mil. eur a prvý krát budú vyplatené tento rok.

Okrem toho vláda oznámila ďalšia sociálne opatrenia. Zavedie sa tehotenská dávka už od štvrtého mesiaca tehotenstva, zrušia sa doplatky za lieky pre deti do 6 rokov, dôchodcov a ZŤP, zavedie sa bezplatná doprava v miestnej hromadnej doprave pre deti či seniorov a ťažko zdravotne postihnutých. Namiesto obedov pre žiakov zadarmo sa zavedie dvojnásobný daňový bonus na deti do 15 rokov

Príspevok pre matky od štvrtého mesiaca tehotenstva bude mať hodnotu 200 eur bude sa poskytovať. Podmienkou bude, aby bola žena nemocensky poistená.

Balík sociálnych opatrení bude mať dovedna hodnotu 500 mil. eur a všetky opatrenia s výnimkou 13tych dôchodkov budú účinné od Nového roku.

Okrem toho líder strany Sme rodina Boris Kollár avizoval posun v oblasti nájomných bytov a exekučnej amnestie. Na oboch bodoch sa podľa neho aktuálne legislatívne pracuje, pričom exekučná amnestia by mala byť predložená do parlamentu už na jeseň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial