Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Životné poistky čaká nižší garantovaný výnos

Poistenie Peter Apolen 22.08.2013 | 18:08 0 Komentárov

Od budúceho roka sa zníži garantované zhodnotenia vkladu na životnej poistke a teda aj zvýši riziko nižšieho výnosu. Môže za to nová technická úroková miera, ktorá sa znižuje z terajších 2,5 percenta na 1,9 percenta.

„Po zmene sadzby tak musia poisťovne znížiť garancie zhodnotenia technických rezerv na 1,9 percenta. To znamená, že v prípade nepriaznivého vývoja na trhu budú garantovať poistencovi výnos v nižšej miere ako doteraz,“ vysvetľuje hlavné negatívum zmeny produktový analytik OVB Allfinanz Slovensko Jozef Fronc. Zmena sa bude týkať aj tých poistencov, ktorí si po januári budú chcieť zvýšiť svoje poistné krytie na dožitie. Poisťovňa im ho už prepočíta s novou sadzbou.

Technická úroková miera predstavuje istú formu garantovania vkladov, ku ktorému sa poisťovňa pri podpise poistnej zmluvy klientovi zaviaže. Dnes má nižšiu technickú úrokovú sadzbu len jedna pobočka zahraničnej poisťovne u nás, a to 1,8 percenta. Ostatní hráči tak budú musieť sadzbu znižovať. Fronc však neočakáva, že by ju stiahli nižšie než spomínaných 1,9 percenta. „Aj kvôli konkurenčnému boju,“ naznačuje.

Podľa prepočtov OVB Allfinanz Slovensko bude 0,6 percentný rozdiel v sadzbe viditeľný najmä pri dlhodobejších životných poistkách, teda na 30 až 40 rokov. „Tam môže byť na konci poistnej doby rozdiel v poistnej sume na dožitie v priemere až desať percent z tejto sumy,“ upozorňuje Fronc.

Len za vlaňajšok poisťovne podľa neauditovaných výsledkov Slovenskej asociácie poisťovní uzavreli životné poistky za jednu miliardu eur. „Doterajších zmlúv, ani zmlúv uzavretých do konca tohto kalendárneho roka sa však zmena týkať nebude,“ podotýka Fronc. Tí, ktorí stihnú poistku uzavrieť ešte do konca roka, by tak mali mať zachovanú aj terajšiu výhodnejšiu sadzbu. „Poisťovňa by im musela garantovať zhodnotenie vkladu do 2,5 percenta aj po januári budúceho roka,“ spresňuje.

Podľa údajov OVB Allfinanz Slovensko sa pritom Slováci najčastejšie poisťujú na sumu rovnajúcu sa výške svojho ročného príjmu, čo je okolo desaťtisíc eur. „Výška sumy by sa však mala odvíjať od výšky výdavkov klienta za približne päť ročné obdobie. Dôvod súčasného stavu vidíme v horšej finančnej situácii ľudí a ich vnímaní potreby takéhoto poistenia. Na poistení sa snažia ušetriť,“ hovorí.

Napriek zníženiu technickej úrokovej miery sa však podľa Fronca vyplatia klientovi zmeny v životnom poistení aj v budúcom roku vtedy, ak nepotrebuje zvýšiť sporiacu zložku poistenia napojenú práve na technickú úrokovú mieru, ale len pripoistenie. „Dobrý finančný sprostredkovateľ dokáže klientovi vystavať z viacerých ponúk optimálne poistenie šité na mieru klienta. Štandardne totiž nie je drahšie skombinovať to. Nie všetky poisťovne ponúkajú rizikové poistenie, ktoré sa dá ľubovoľne nakombinovať,“ vysvetľuje. Okrem toho, aj po novom bude platiť, že ak bude výnosnosť vkladu vyššia než miera garancie, klientovi poisťovňa vyplatí vyšší výnos.

V portfóliu OVB Allfinanz Slovensko sú najčastejšie klienti s investičným životným poistením, hoci s konzervatívnejším investovaním. Ako dodáva Jozef Fronc, vždy závisí od rizikového profilu klienta, kam chce investovať. Tým, ktorí počítajú v blízkej budúcnosti so životnými zmenami, odporúča poistenie s možnosťou väčšej variability.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial