Streda 17. júla. Meniny má Bohuslav

Turecká centrálna banka zvýšila sadzby na 24 %

Turecká centrálna banka CBRT dnes zvýšila jednodennú repo sadzbu o 625 bázických bodov na 24 percent.

Tento krok prekonal očakávania trhu, ktorý čakal zvýšenie len o 300 až 400 bázických bodov. Súčasná inflácia v Turecku predstavuje 17,9 percenta, no v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne stúpne na 20 až 25 percent.

Centrálna banka týmto rozhodnutím urobila zásadný krok smerom k stabilizovaniu kurzu tureckej líry. Rozhodla sa pritvrdiť príliš uvoľnenú monetárnu politiku z posledných rokov a naznačila ďalšie smerovanie sadzieb smerom viac prijateľným pre súčasný stav ekonomiky.

Je to zároveň odvážny krok, pretože banka ho urobila napriek politickému tlaku zo strany tureckej vlády, ktorá sa vyslovila proti zvyšovaniu sadzieb. Otázka zvýšenia tu bola už začiatkom leta. Pozornosť upretá doteraz na turecký hospodársky rast tak poklesne. Rast totiž, tým ako sa ekonomika a najmä deficit bežného účtu platobnej bilancie sa rebalansujú, rýchlo spomaľuje.

Dnešný krok centrálnej banky pomôže utlmiť inflačné tlaky a pravdepodobne uvrhne krajinu do recesie. Ďalšou výzvou pre Turecko bude to, ako sa s touto situáciou dokáže vyrovnať. Ide najmä o bankový sektor, kde klesla kapitálová vybavenosť a kvalita aktív sa zhoršuje.

Turecko stále čelí problému zhoršených diplomatických vzťahov s USA. Krajina je navyše závislá od externého financovania. Dnešné výšenie sadzieb môžu pomôcť Turecku opätovne získať časť stratenej dôvery v očiach investorov, no je stále otázne, či sa pre mu opätovne otvoria úverové trhy. Ak nie, Turecko bude potrebovať nový plán, ako uspokojiť svoje veľké potreby zahraničného financovania.

Zdroj: Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *