Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Turecká líra dnes ráno posilnila 5 %

Investície 14.08.2018 | 14:23 1 Komentár

Turecká líra v utorok ráno vzrástla voči doláru o takmer päť percent. Zmazala tak straty z pondelkového prepadu.

Kurz líry voči doláru predstavoval o 12.hod. 6,528. Ráno sa obchodovanie začínalo o hodnote takmer 7,000. Líra sa tak čiastočne spamätala z prudkého prepadu.

Dôvodom obratu v trende oslabovania líry je pravdepodobne pondelkový krok tureckej centrálnej banky, ktorá zvýšila povinné minimálne rezervy v bankovom sektore, čím banky majú viac likvidity na krytie strát.

„Zdá sa, že prvé zdesenie vyvolané krízou líry je zažehnané,“ uviedli devízoví analytici Commerzbank. Neznamená to však, že turecká kríza je zažehnaná. Krajina a jej ekonomiky čelí viacerých vážnym štrukturálnym problémom, ktorých je kurz líry len vonkajším prejavom.

Čiastočne sa zotavili aj iné meny rozvíjajúcich sa trhov. Napríklad ruský rubeľ.

Jedna odpoveď na “Turecká líra dnes ráno posilnila 5 %”

  1. sociosynergetik píše:

    Posilnenie tureckej meny krátko po útoku amerického FEDu a MMF na stabilitu v Turecku zdôvodňujem prehlásením tureckého prezidenta o tom, že krajina ustupuje od dolára v medzinárodnom obchode a svoj „koš“ stabilizácie si bude turecká meny hľadať vo väzbe na iné rezervné meny sveta. Posilnenie ekonomických väzieb na Rusko, Irán, Čínu a taktiež na Euro zabráni štátnemu fiškálnemu terorizmu USA búrať ekonomiku Turecka. Dôsledky štátneho fiškálneho terorizmu USA ich FEDu a MMF som podrobne uviedol ešte v roku 2004 v monografiách „Riadenie v systémoch a manažment systémov“ ako aj „Úvod do sociosynergetiky“, ktoré uzreli svetlo svet vo vydavateľstve IRIS, Bratislava.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *