Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Turecko už má špekulatívny rating od dvoch agentúr

Júlový prevrat v Turecku a následná vlna zatýkania a represii majú negatívny vplyv i na ekonomiku. Rating krajiny klesol o jeden stupeň, čím sa posunul do špekulatívneho pásma, čo je veľmi zlým signálom.

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service znížila rating Turecka zo stupňa Baa3 na Ba1. Ako dôvod uviedla viaceré riziká v dôsledku opatrení prijatých po neúspešnom pokuse o prevrat. To podľa nej povedie k zhoršeniu vývoja tureckej ekonomiky.

Moody’s uviedla, že politické otrasy, ktoré nasledovali po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat, budú mať negatívny vplyv na vývoj ekonomiky. Predpokladá, že kroky vlády v reakcii na pokus o prevrat odradia zahraničných investorov a zablokujú ekonomické reformy.

Krajinu okrem toho oslabuje zhoršená bezpečnostná situácia, keď zaznamenala niekoľko vážnych samovražedných útokov. Diplomatický konflikt s Ruskom sa však zdá byť nateraz vyriešený.

Tým, že rating krajiny spadol do neinvestičného pásma, bude to pre ňu znamená vyššie náklady na pôžičky. Okrem vyšších úrokov klesne i dopyt po štátnych dlhopisov. Ide o menšiu ochotu investorov, ale i o vnútorné pravidlá viacerých investičných fondov držať v portfóliu len bondy krajín s investičným ratingom.

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) až stlačila rating Turecka do neinvestičného pásma v júli. V investičnom pásme sa tak rating nachádza už len v agentúre Fitch.

Rozhodnutie Moody’s nasledovalo len deň po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v rozhovore pre agentúru Bloomberg označil kroky ratingových agentúr ako politicky motivované a nerešpektujúce ekonomické fundamenty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *