Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Týždeň na trhoch: Brusel protestuje, trhy tiež

Charakteristickým znakom vývoja akciových trhov v priebehu uplynulého týždňa boli len mierne, polaritou skôr záporné zmeny. Absentujúce makroukazovatele, ktoré by investorom napovedali ktorým smerom sa majú vydať, v začiatku týždňa nahradili výroky prezidenta Európskej Centrálnej Banky Jean-Claude Tricheta o pomalšom tempe ekonomického oživenia v Európe a o nezvyšovaní hlavných úrokových sadzieb v dohľadnej dobe.

Investori boli nútení rozhodovať pod tlakom a to aj z dôvodu protestov európskych odborov. Približne stotisíc odborárov chcelo prinútiť Európsku úniu a jednotlivé národné vlády k prehodnoteniu nekompromisných škrtov. Predbežné údaje o vývoji inflácie v Eurozóne splnili očakávania, keď ročná miera inflácie v auguste zaznamenala vyššie tempo medziročného rastu a vzrástla na 1.8 z augustových 1.6 percenta. Väčší rozruch na trh však priniesli kvartálne anualizované údaje o vývoji HDP v USA, ktorý za druhý kvartál príjemne prekvapil a očakávania prekonal o celých 0.1 percenta. Najväčšia ekonomika sveta tak v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 1.7 percenta. Promptná reakcia zo strany investorov sa prejavila ziskovými hodnotami, ktoré však celkovú situáciu na trhoch zmeniť nestihli. Akciové indexy svoj minulotýždňový vývoj ukončili v hodnotách rozptýlených okolo nuly. Hraničné hodnoty tohto trendu zastupovali rakúsky ATX, ktorý si prilepšil o +1.1 percenta a francúzsky CAC 40, ktorý naopak poklesol o -2.4 percenta. Najviac sa pritom darilo technologickému sektoru. Spoločná mena 16-tich krajín Eurozóny napriek prvotným miernym poklesom zo začiatku týždňa v závere vzrástla o 2.22 percenta na nové high od polovice marca tohto roku a to na úroveň 1.3791 EUR/USD.

British Petroleum minulý týždeň ohlásila, že jej novým šéfom bude rodený Američan Bob Dudley. Nový výkonný riaditeľ po svojom nástupe podnikol kroky pre vytvorenie divízie pre bezpečnosť, ktorá má monitorovať celosvetové ťažobné aktivity koncernu. Ohlásil aj prvé organizačné a personálne zmeny v top manažmente. Akcie spoločnosti na uvedené zmeny reagovali posilnením o 8.79 percenta na 440.5 britských pencí.

Napriek nepresvedčivému výkonu indexu CAC 40, akcie francúzskej Cap Gemini SA vzrástli o 4.43 percenta na 38.3 eura. Spoločnosť špecializujúca sa na poskytovanie konzultačných, technologických (IT), outsourcingových a lokálnych profesionálnych služieb ohlásila zvýšenie cieľa pre svoju maržu v roku 2010. Spoločnosť odhaduje vyššie ako očakávané tržby pre druhú polovicu roka.

V rámci tohto týždňa očakávame niekoľko dôležitých makroúdajov, okrem iných aj Index cien výrobcov a sezónne očistené údaje o vývoji HDP v Eurozóne. V USA budú na programe podnikové objednávky a vývoj miery nezamestnanosti. Vo štvrtok odštartuje výsledková sezóna tretieho kvartálu, v rámci ktorej analytici očakávajú prevahu pozitívnych reportov. Ako prvý svoje výsledky tradične zverejní americký producent hliníka Alcoa.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets, o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *