Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Týždeň na trhoch: Euro potrebuje jasné reformy

Finančné trhy tento týždeň pochopili, že problémy eurozóny sa nevyriešia iba slovami, ale sú potrebné jasné reformy na nakopnutie rastu ekonomiky ako aj plány na reštrukturalizáciu dlhov, ktoré sme zatiaľ nevideli.

Pesimizmus sa teda opäť vrátil na akciové trhy (trhové výnosy 21.-24. november): DAX -6,42 %, CAC40 -5,83 %, FTSE -4,39 %. Amerika sa stále nezbavila svojej citlivosti na európske problémy: S&P -4,43 %, DJIA -4,57 %, NASDAQ -4,37 %. Áziu stiahli nadol hlavne slabšie makro dáta z Číny, aj keď pokles bol menej dramatický ako vo vyspelých krajinách: Nikkei -2,5 %, Kospi -2,4 %, Hang Seng -3,01 %. Zlato spadlo o 1,68 %, hlavne kvôli tvrdému komentáru Nemcov proti kvantitatívnemu uvoľňovaniu ECB.

Európa

Makro dáta tento týždeň priniesli menší pokles spotrebiteľskej dôvery (-20,4 očakávaných -21) a zmiešané PMI prieskumy – PMI výroby vo Francúzsku 47,6 (očakávaných 48), v Nemecku 47,9 (očakávaných 48,5) a celej eurozóny 46,4 (očakávaných 46,5) dopadli horšie, zatiaľ čo PMI služieb prekonali odhady analytikov: Nemecko 51,4 (očakávaných 50), Francúzsko 49,3 (očakávaných 45), eurozóna 47,8 (očakávaných 46). Indikátorom blížiaceho sa spomalenia EÚ môžu byť priemyselné objednávky, ktoré v septembri poklesli o 6,4 % (očakávaných -2,7 %). Podnikateľská dôvera v Nemecku sa stále drží vysoko na úrovni 106,6 (očakávaných 105,5).

Ratingové agentúry boli v Európe opäť aktívne: Fitch znížilo rating Portugalsku na BB+ (krajina tým stráca status investičného ratingu a presúva sa do „junk“ kategórie). Moody’s si zobralo na mušku Maďarsko, znížilo rating na Ba1 s negatívnym výhľadom (pokles na „junk“ úroveň). Dôvodom je hlavne vysoké zadlženie, slabý hospodársky rast a neplnenie fiškálnych cieľov. V stredu trhmi zamávala slabá aukcia nemeckých dlhopisov (podarilo sa im predať iba 2/3 za 1,98 % výnos), ktorá môže znamenať, že kríza sa už presúva oveľa hlbšie do jadra eurozóny a nešetrí ani zdravé krajiny. Francúzsko a Belgicko vyhlásili, že prehodnocujú výšku garancií, ktoré vyplývajú z rýchlej záchrany Dexie, čo iba prilialo olej do ohňa.

MMF vyhlásilo nový 6-mesačný program likvidity, podľa ktorého môžu členské krajiny čerpať pôžičky až do výšky 5-násobku ich vkladu. To by pre Taliansko a Španielsko znamenalo okolo 45 mld. a 22 mld. EUR, čo by pomohlo im asi na mesiac. Na povrch vyplávali znovu možnosti zavedenia spoločných európskych dlhopisov, čo Merkelová rázne odmietla. Uviedla, že najprv musí byť na mieste fiškálna únia a až po nej prichádzajú do úvahy spoločné dlhopisy. Sarkozy a Monti zatiaľ bezúspešne vyvíjajú nátlak na Merkelovú, aby zmenila stanovy ECB (vyžadovalo by to zmenu lisabonskej zmluvy), ktoré by jej umožnili neobmedzené nákupy štátnych dlhopisov.

Amerika

Minútky zo stretnutia FEDu nepriniesli nič nové, centrálna banka plánuje iba nové kolo „stress“ testov, ktoré by malo vyskúšať odolnosť bánk voči prudkému zhoršeniu krízy v EÚ. Výsledky by mali byť publikované na budúci rok. Slabá aukcia v Nemecku pomohla americkým treasuries zlepšiť status „safe haven“, investori ignorovali dokonca aj revíziu HDP smerom nadol z 2,5 % na 2 %. Osobná spotreba medzimesačne stúpla o 0,1 % (očakávaných 0,3 %), zatiaľ čo osobný príjem vzrástol o 0,4 % (očakávaných 0,3 %). Objednávky tovarov dlhodobej spotreby poklesli o 0,7 % (očakávaných -1,2 %), prieskum dôvery univerzity v Michigane mierne poklesol na 64,1 (očakávaných 64,5). Akcie však tento týždeň reagovali skôr na vývoj v Európe, ako na domácu situáciu, čo je v poslednom čase bežná vec. Obchodovanie je tento týždeň skrátené o celý štvrtok (deň vďakyvzdania) a posledné 3 hodiny v piatok (začiatok nákupného dňa „Black Friday“).

Emerging Markets a Ázia

PMI prieskumy v Číne vyšli 48 (očakávaných 51) a schladili prognózy rastu. Akcie v Šanghaji na to nereagovali až tak prudko, pravdepodobne rátajú s monetárnym uvoľňovaním v prípade hospodárskeho poklesu. India prvýkrát povolila vstup zahraničných supermarketov, cez 100 % vlastnené pobočky (doteraz mohli mať max. 50 % ako joint ventures). Tento krok určite pomôže gigantom ako Wal-Mart, Carrefour alebo Tesco. Južná Kórea podpísala dohodu s USA o voľnom obchode, ktorá zruší veľké množstvo tarifov a protekciu rôznych produktov. Verejnosť v Kórei sa na dohodu pozerá veľmi skepticky. Pozitívne vnímané predovšetkým exportnými spoločnosťami ako napr. Hyundai Motor, Hyundai Mobi a iné.

Zdroj: Across Wealth Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *