Streda 27. marca. Meniny má Alena

Týždeň s FOREXom: Američania míňajú, Európanov straší ďalšia kríza

Investície 19.04.2012 | 15:13 0 Komentárov

Ak by sme začali Áziou, tak centrom diania na trhu bolo rozhodnutie Číny rozšíriť obchodné pásmo yuanu voči doláru o 1,0 % nad a pod denný referenčný výmenný kurz z terajších 0,5 %. Takéto rozhodnutie urobila People’s Bank of China naposledy v máji 2007, kedy rozšírila výmenný kurz o 0,3 %. Chcú tak podporiť trhovú prispôsobivosť yuanu. 

Toto rozhodnutie nie je žiadnym prekvapením a úrady ho naznačovali už niekoľko mesiacov, a to najmä po údajoch o mimoriadne pomalom hospodárskom raste v Číne v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Medzinárodný menový fond v utorok 17.4. priznal, že na tŕnistej ceste k hospodárskemu oživeniu Európa výrazne zaostáva za USA a Japonskom. Výhľad pre hospodársky rast 2012/2013 je bezútešný a miera nezamestnanosti naznačuje, že zostane aj naďalej vysoká a potvrdzujú sa obavy, že sa objaví nová európska kríza. Drsná realita je, že Španielsko, Taliansko, Grécko, Portugalsko a Írsko nemôžu udržať krok s pravidlami stanovenými silnou nemeckou ekonomikou a niektoré z nich predpovedajú začiatok konca pre euro. Euro je obviňované za sociálnu nestabilitu a nezamestnanosť a napriek úsiliu ECB a jej dlhodobých refinančných operácií a úspešnému nakupovaniu európskych dlhopisov všetci cítime, že reálne riešenie sa nenašlo. Talianska ekonomika predpovedá pokles o 1,9 % a španielska o 1,8 %, zatiaľ čo grécka ekonomika môže klesnúť o ohromujúcich 4,7 %. Predpovede gréckeho bankrotu sú stále silné a rad ďalších krajín ho eventuálne bude nakoniec nasledovať – predpovedá MMF. Globálna ekonomika nemôže zostať nedotknutá, ak sa takáto udalosť stane, môže dokonca utrpieť horšie rany, než tomu bolo v roku 2008 počas úverovej krízy.

Zvláštnou skutočnosťou mimo tohto euro zónového chaosu je to, že výmenný kurz eura zostal prekvapivo nezasiahnutý, udržuje sa voči doláru stabilne medzi 1,3000 a 1,3500 za posledných pár mesiacov. Nič však v žiadnom prípade nenasvedčuje tomu, že by eurozóna bola v nejakom väčšom bezpečí ako doteraz.

Na trhu tento týždeň vládla atmosféra obáv, ktoré vzbudzuje štvrtková aukcia španielskych dlhopisov. Je test dôvery investorov a dá sa očakávať tlak na ECB taký, aby dlhopisy nakúpila ešte pred samotnou aukciou a tým pomohla upokojiť situáciu na trhu? Celkovej trhovej nálade nepridáva ani to, že proti obnoveniu takýchto nákupov dlhopisov sa ostro postavila nemecká Bundesbank. Koncom týždňa sa uskutočnia stretnutia G20 a Medzinárodného menového fondu, kde by sa mali preberať možnosti ďalších riešení, takže napätie ostane naďalej vysoké. Pozrime sa na to realisticky – devalvácia eura je momentálne asi jediné riešenie, ktoré by malo okamžitý a zrejmý úspech, avšak môžeme očakávať, že proti takémuto riešeniu bude Nemecko, keďže by malo závažné inflačné dôsledky.

V USA zas tento týždeň plnia novinové titulky pondelkové maloobchodné dáta, ktoré ukázali, že tržby obchodníkov vzrástli výraznejšie, ako hovorili marcové predpovede. Údaje amerického ministerstva obchodu priniesli nárast o 0,8 %, pričom hlavným dôvodom takéhoto vývoja je zlepšenie na americkom trhu práce. Nárast počtu pracovných miest zvýšil dôveru domácností, ktoré začali viac utrácať, napríklad za elektroniku, oblečenie či nábytok – tieto sektory zaznamenali v poslednom mesiaci výrazný nárast tržieb. Podľa Russela Pricea, senior ekonóma v Ameriprise Financial to znamená, že Američania sa už „nastavili na vyššie ceny benzínu“.

Zdroj: Peter Leonidou obchodný riaditeľ Alpari FS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *