Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Týždeň s FOREXom: Nadchádzajúce voľby budú pre euro kritické

Investície 04.05.2012 | 09:19 0 Komentárov

S aktuálnymi a blížiacimi sa politickými zmenami, ktoré sa dejú v eurozóne, sa politické pozadie jednotnej meny môže prudko zmeniť počas niekoľkých krátkych týždňov. Spoločnosť Alpari Financial Services (Alpari FS), člen medzinárodne uznávanej rodiny Alpari sa bližšie pozrela na to, čo to môže znamenať pre euro a ako politické zmeny ovplyvňujú eurový trh.

Peter Leonidou, obchodný riaditeľ Alpari FS hovorí: “S blížiacimi sa voľbami vo Francúzsku, Grécku a teraz aj v Holandsku, bude politický osud eura výrazne závisieť na volebných výsledkoch. Pre Grécko a rovnako tak Francúzsko bude extrémne dôležité, kto bude viťazom volieb. Vychádzajúc z výsledkov prvého kola prezidentských volieb je vo Francúzsku víťazstvo Francoisa Hollanda nad Nicolasom Sarkozym takmer hotovou vecou.   Avšak Hollande je nielenže naklonený väčšej aktivite ECB, ale dokonca otvorene po nej volá, čo však znamená, že jeho zvolením Nemecko stráca verného spojenca Sarkozyho, ktorý mal väčšinou rovnaké názory s kancelárkou Merkelovou takmer vo všetkom. Hollandeho zvolenie by pravdepodobne znamenalo, že doteraz tak harmonický vzťah medzi Francúzskymi a Nemeckými politikmi sa asi skončí.”

S ešte väčšími očakávaniami sa však Európa pozerá na nadchádzajúce voľby v Grécku. Veľa ľudí si kladie otázku: “Čo urobí nová vláda? Zavedie do praxe tvrdé úsporné opatrenia, na ktorých závisí ďalšia pomoc zo záchranných fondov pre Grécko, alebo sa rozhodne opustiť eurozónu?” Ak by Grécko naozaj z eurozóny odišlo, bude sa snažiť prežiť a bude hľadať iných medzinárodných obchodných spojencov. To však na druhej strane môže spôsobiť domino efekt v eurozóne, kde by Grékov mohli nasledovať ďalšie krajiny. V rámci sledu udalostí by niektoré ďalšie krajiny mohli “len” stáť v úzadí a pozorovať ďalší vývoj, alebo, v závislosti od Gréckeho úspechu, by v nich mohla začať narastať dôvera v odtrhnutie sa od eurozóny.

Politická neistota v Holandsku a jej najnovší vývoj sa tiež dotýka investorov. Zatiaľ čo o voľbách v Grécku a Francúzsku sa už nejaký čas vedelo, tak rezignácia holandského premiéra Marka Rutteho kvôli úsporným rozpočtovým opatreniam nahlas vykričala, ako ďaleko sa už kríza eurozóny rozšírila. Rutteho neschopnosť udržať sa pri moci a riešiť úsporné opatrenia ohrozila holandský AAA ratingový status a viacerí už špekulujú, že ďalšia krajina v poradí, ktorá by oň mohla prísť po Francúzsku a Rakúsku je práve Holandsko.

Takže čo to znamená pre euro? Alpari FS upozorňuje, že euro bolo na vzostupnom trende od 16. apríla a ani politická neistota a negatívne údaje z eurozóny nestačili na to, aby tento vzostupný trend zvrátili. 

Peter Leonidou dodáva: “Zatiaľ čo trhy boli väčšinu apríla veľmi turbulentné, euro sa viezlo na vzostupnej vlne od polovice mesiaca. Vyzerá to tak, že ľudia čakajú na výsledky volieb v Grécku, Francúzsku a Holandsku a na to, či nejaké krajiny prídu o ratingy.´Keď si k tomu pripočítate ešte neistotu na trhu a fakt, že predpovedať, čo sa stane je v súčasnosti extrémne ťažké, asi neprekvapí, že na trhu vidíme nárast tzv. intraday trading (otvorenie a zatvorenie pozície v rámci jedného obchodného dňa). Väčšina obchodníkov je na páre EUR/USD v býčej nálade, avšak kvôli rozkolísanému trhu a tomu, že euro dosiahlo kritické úrovne, sa obchodníci stále viac obracajú ku intraday obchodovaniu.”

 Zdroj: Alpari FS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *