Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Týždeň v investovaní: Cukor padol o viac ako 10%

Najdôležitejšou udalosťou tohto týždňa bola na komoditných trhoch jednoznačne štatistika WASDE o odhade produkcie, spotreby a zásob poľnohospodárskych plodín. Z pohľadu cenových pohybov jednoznačne dominoval cukor, ktorý bol aj naďalej pod silným predajným tlakom av priebehu niekoľkých dní prepadol o viac ako 10%.

Korekčnou fázou prechádza aj bavlna. Na devízových trhoch bol v priebehu týždňa pomerne pokoj. Podobná situácia bola aj na trhu dlhopisovAkcie pokračovali v raste a index NASDAQ dosiahol nové maximá súčasného trendu. Obchodovanie bolo v priebehu týždňa až na výnimky na väčšine trhov pomerne pokojné.

Akciové indexy pokračovali v miernom raste, pričom SandP 500 narazil na dôležitú rezistenciu na úrovni 1150 bodov, kde sa zastavil. Najsilnejším indexom bol technologický Nasdaq, ktorý prerazil rezistenciu na úrovni okolo 2300 bodov a pokračuje v raste. Pre zástancov pokračovania bull trendu je preto z technického pohľadu najvhodnejším variantom kúpa. Na trhu s dlhopismi sme neboli svedkami žiadnych výrazných pohybov. Väčšina bondov mierne klesala. V Spojených štátoch boli emitované nové dlhopisy v objeme 74 miliárd dolárov, pričom aukcie sa stretla so solídnym záujmom investorov. 

Väčšina obilnín bola po správe WASDE pod predajným tlakom. Najhoršie dopadla správa pre kukuricu, kde bol výrazne zvýšil odhad celosvetovej produkcie a koncových zásob. USDA očakáva, že celosvetová produkcia kukurice by mala dosiahnuť 804 miliónov ton, čo je o 5 miliónov viac oproti februárovej predikciu. Spotreba by sa mala pohybovať na úrovni 810 miliónov. K výraznému zvýšeniu odhadu došlo aj v prípade konečných zásob, ktoré by mali byť 140 miliónov ton (predchádzajúci predikcie 134 miliónov). 

Nedarilo sa ani sektoru drahých kovov. Výrazných pohybov sme sa nedočkali ani na menových trhoch. Euro a dolár index sa pohybujú v krátkodobom obchodnom pásme. Komoditné meny sa dočkali veľmi mierneho rastu, pričom kanadský dolár narazil na dôležitú rezistenciu na úrovni okolo 0,98. Česká mena voči euru aj doláru mierne posilňovala.

Z makroekonomických štatistík stoja za zmienku nižší ako očakávaný deficit zahraničného obchodu USA (37,3 mld dolárov). Ďalej potom štatistiky z Číny. Tamojšie spotrebiteľské ceny sa vo februári zvýšili o 2,7%. Produkcia v prvých dvoch mesiacoch rástla o 20,7%, čo je najrýchlejšie tempo za posledných päť rokov.

Najväčšie cenové pohyby na komoditných trhoch nastali v priebehu týždňa v prípade cukru. Komodita sa dostala pod silný predajný tlak a prepadla o viac ako 10%. Príčinou sú správy o vyššej produkcii a technické faktory. Cena prelomila dôležitý support na úrovni 22 centov. Navyše produkcie v kľúčovom pestovateľskom regiónu Brazílie sa v druhej polovici februára viac ako zdvojnásobili v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. 

Produkcia v Indii má v súčasnej marketingovej sezóne končiacej 30. septembrom byť o päť percent vyššia, než sa doteraz predpokladalo. Podľa odhadov Indian Sugar Mills Associtation by mohla produkcia cukru v Indii v súčasnom marketingovom roku dosiahnuť 16,8 miliónov metrických ton. K veľkému rozsahu poklesov prispeli likvidácie long pozícií komoditných fondov, ktoré mali v cukre dlhodobo zainvestované. 

Zaujímavé cenové pohyby sme mohli vidieť aj v prípade kukurice, ktoré nemali záujem už spomínané štatistiky. Po výraznom raste v predchádzajúcich týždňoch sa do korekčné fázy dostala bavlna. Poklesu je možné využiť na vstup do long pozícií. Euro sa v priebehu posledných dní obchodovalo v obchodnom pásme, pričom na začiatku piatkového obchodovania prerazilo krátkodobú rezistenciu a vyráža nahor. 

Pomerne silný zostáva aj pomarančový koncentrát. A to aj napriek tomu, že posledné odhady úrody zo strany USDA nepríjemne prekvapili analytikov. Predikcia bola oproti predchádzajúcemu odhadu zvýšená o 1,3% na 131 miliónov krabíc. Koncentrát sa teraz drží tesne pod rezistenciou na úrovni januárového maxima a zatiaľ nič nenaznačuje obratu trendu. 

Pod silným predajným tlakom bola ryža. Príčinou poklesu sú správy o dostatočnej ponuke na trhu. Americké ministerstvo poľnohospodárstva zvýšilo odhad sejby v USA na 3,14 milióna akrov. Predchádzajúca prognóza počítala sa 3 miliónmi.

Zdroj:
Colosseum
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *