Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Týždeň v investovaní: Grécko rozbúrilo pokojnú

Ceny akcií v úvode týždňa striedavo rástli a klesali, no vývoj na akciových trhoch sa niesol prevažne v pozitívnom duchu. Úroková miera ostala nezmenená na úrovni jedného percenta v Českej republike aj v Eurozóne, v Británii dosahuje 0.5 percenta.

 Problémy Grécka a zvyšujúce sa deficity ďalších krajín Eurozóny mali rozhodne vplyv na oslabenie meny eura a poslali akciové trhy hlboko do červených čísel. Dolár posilnil voči euru už k hranici 1.37. Záver týždňa bol pre akciové trhy v Európe doslova „krvákom“. Investori boli nervózny aj pred zverejnením miery nezamestnanosti v USA, ktorá v januári prekvapivo klesla z 10 na 9.7 percenta. Stredoeurópske indexy stratili 7 až 7.8 percenta, turecký ISE National 30 oslabil o 6 percent a francúzsky CAC 40 klesol o 4.7 percenta na 3564 bodov.

New World Resources oznámil, že vydá dlhopisy so splatnosťou v roku 2018 za približne 700 miliónov eur. Po tom čo v októbri spoločnosť svoje dlhopisy skupovala, emisia nových dlhopisov v súčasnosti nie je pre NWR pozitívnou správou. V poslednom štvrťroku 2009 predala spoločnosť NWR 1594 miliárd ton koksovateľného uhlia a manažment spoločnosti potvrdil cieľ pre tento rok, že 60 percent produkcie bude tvoriť koks a 40 percent uhlie. Akcie NWR na burze oslabili až o 13.1 percenta na 173 českých korún.

Deutsche Bank oznámila za 4. štvrťrok 2009 čistý zisk vo výške 1.3 milardy eur, čo je dvojnásobok oproti očakávaniam na úrovni 650 miliónov eur. V roku 2009 zaznamenala Deutsche Bank čistý zisk vo výške 5 miliárd eur, v porovnaní so stratou 3.9 miliardy v roku 2008. Manažment banky očakáva v tomto roku stabilizáciu finančného sektora, hoci zotavenie z krízy si vyžiada dlhšie časové obdobie. Bankový sektor v Európe utrpel v tomto týždni pravdepodobne najväčšie straty, akcie Deutsche Bank oslabili „len“ o 2.7 percenta na 43.2 eura.

V tomto týždni sa naplno rozbehne výsledková sezóna v Európe a výsledky hospodárenia za 4. štvrťrok 2009 oznámia napríklad spoločnosti Bre Bank, Peugeot, Sanovi-Aventis, Renault, Total, Wienerberger, či Thyssenkrupp. Automobilový sektor po skončení „šrotovného“ už stráca dych a v tomto týždni len ťažko dokáže niekto prekvapiť, aby presvedčil k investorov k väčším nákupom. Očakávame skôr zotrvanie neistej situácie na finančných trhoch a v piatok bude dôležitým údajom vývoj HDP za 4. kvartál 2009 v Eurozóne, kde sa prepokladá 0.3 percentný medzikvartálny nárast.

Zdroj: Juraj Hrbatý, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *