Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Týždeň v investovaní: Nočný maratón v Bruseli

Európske akciové trhy v pondelok ráno 10. mája prebudila euforická nákupná horúčka, ktorú bez pochýb vyvolalo nočné dianie v Bruseli. Akcie leteli nahor o desiatky percent, najviac si pripísal finančný a priemyselný sektor. Ministri financií EÚ v noci na pondelok schválili dohodu o záchrannom balíčku eurozóny, ktorý spolu s pôžičkou od MMF predstavuje 750 miliárd eur.

Účelom je najmä zabrániť rozšíreniu gréckej dlhovej krízy do ďalších krajín a ochrániť stabilitu spoločnej meny. Euro na to zareagovalo prudkým rastom nad úroveň 1.3 EURUSD, ktorú však dlho neudržalo a v závere týždňa sa dostalo až na 19 mesačné minimum. Sezónne očistené dáta o vývoji HDP v Eurozóne za prvý kvartál splnili očakávania, keď potvrdili medziročný rast na úrovni 0.5 percenta, oproti predchádzajúcemu poklesu -2.2 percenta. V USA pozitívne prekvapil vývoj priemyselnej produkcie za apríl, keď produkcia vzrástla o 0.8 percenta a prekonala očakávania o 0.1 percenta. Optimizmus, ktorý vlial do trhov záchranný balíček EÚ a MMF veľmi rýchlo opadol, jeho miesto prebrali pokračujúce obavy z limitovaného rastu spôsobeného dlhovou krízou a špekulácie o rozpade Eurozóny.

Globálne pôsobiaca poisťovňa Allianz za prvý štvrťrok 2010 vykázala čistý zisk 1.59 miliárd eur oproti zisku 424 miliónov eur v predchádzajúcom roku a prekonala očakávaný zisk 1.21 miliárd eur. Prevádzkový zisk spoločnosti vzrástol o 20 percent na 1.7 miliárd eur. Spoločnosť vo svojej správe uviedla zaujímavý údaj o tom, že prírodné katastrofy, ako zemetrasenie v Chile, alebo víchrica Xynthia v Európe ju za prvý kvartál stáli viac ako 555 miliónov eur. Akcie spoločnosti si pripísali 8.6 percenta a uzavreli na hodnote 83.3 eura.

Výsledky českej rafinérie prekvapili investorov, keď spoločnosť za prvý kvartál 2010 dosiahla čistý zisk 309 miliónov českých korún oproti predchádzajúcej strate 185 miliónov českých korún. Analytici pri tom odhadovali čistý zisk 253 miliónov českých korún. Jedná sa o prvý zisk od posledného štvrťroku 2008, ktorý Unipetrol dosiahol hlavne vďaka nárastu predajných marží v segmentoch rafinérie, petrochémie a maloobchodu. Akcie Unipetrol posilnili o 8.9 percenta na 196 českých korún.

Výsledková sezóna v Európe sa chýli ku koncu, v tomto týždni očakávame výsledky za spoločnosti ako GTC, OTP Bank, MOL, NWR, Schoeller-Bleckman, či VIG. V Eurozóne bude zverejnená miera inflácie za apríl, za ktorý sa očakáva 0.4 percentný rast oproti 0.9 percentám v predchádzajúcom mesiaci. Makrodáta nemusia byť v súčasnosti pre akciové trhy rozhodujúce, panovať bude naďalej vývoj okolo dlhu krajín EÚ.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *