Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Týždeň v investovaní: Prvé je Grécko!

Grécko je prvá krajina európskej únie, ktorá súčasne disponuje s dvomi hodnoteniami ratingových agentúr v špekulatívnom pásme. Stala sa ňou začiatkom minulého týždňa, keď sa k agentúre Standard and Poor´s (z 27. apríla) pridala agentúra Moody´s a znížila úverové hodnotenie krajiny o štyri stupne, na úroveň Ba1.

Investori, hlavne tí, ktorí svoje investície v Grécku uzavreli, vnímali tento krok ako oneskorený a svoju pozornosť skôr zamerali na hľadanie výhodných investičných príležitostí. Ku zdokonaleniu investičného apetítu prispeli lepšie ako očakávané údaje o priemyselnej produkcii v Eurozóne za apríl, ktorá na ročnej báze vzrástla o 9.5 percenta, ako aj správy o úspešnej emisii španielskych a írskych dlhopisov.

Americký trh zápasil s rastom nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré aj napriek anticipovanému poklesu vzrástli o 22 tisíc. Na druhej strane mince sa ocitla májová priemyselná produkcia, ktorá dosiahla rast 1.2 percenta. Rôznorodé správy na trhoch vyvolali prevažne pozitívne reakcie, mierny pokles 0.7 percenta ako jediná zaznamenala poľská burza. Naopak najvyššie zisky si pripísali francúzsky CAC 40 a to 3.7 percenta a holandský AEX 3.2 percenta.

Ťahúňom rastu bol finančný a priemyselný sektor. Zasadnutie Európskej Rady obohatilo svet o stratégiu Európa 2020, ktorá v nasledujúcich desiatich rokoch má zabezpečiť ekonomický rast a vyššiu zamestnanosť v EÚ. So zavedením bankovej dane súhlasili všetky krajiny EÚ, okrem Česka a Talianska a v rámci zasadnutia sa hovorilo aj o zverejnení záťažových testov bánk v polovici júla. Euro, ktoré už dlhšiu dobu čakalo na tú správnu vlnu si pripísalo 2.28 percenta a voči doláru sa na konci týždňa obchodovalo na 1.2388 EUR/USD.

Francúzska banka Societe Generale koncom týždňa zdvojnásobila svoj výhľad čistého zisku na tento rok a predstavila plán na nasledujúcich 5 rokov, podľa ktorého sa sústredí na rozvíjajúce sa trhy a zachovanie diverzifikovaného obchodného modelu. Slová riaditeľa banky Frederica Oudea o prelomovom roku (2010) a o splnení predchádzajúcich cieľov akciám priniesli zisk 13.4 percenta.

Rakúsky výrobca priemyselného osvetlenia chce opäť žiariť. Zumtobel v strede týždňa uviedol správu o investovaní 4.5 milióna eur na vývoj novej generácie svietidiel, ktoré majú byť až o 30 percent úspornejšie ako dnes bežne používané svietidlá. Akcie spoločnosti na burze zažiarili, keď si pripísali 9.9 percenta a posilnili na úroveň 14.7 eura.

Tento týždeň prinesie anualizované údaje o vývoji HDP v USA, ako aj počet novo zaregistrovaných domov a cez víkend svoju pozornosť zameriame na summit G-20 v Toronte.

Zdroj: Zoltán Csiba, CAPITAL MARKETS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *