Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždeň v investovaní: Stress-testy v Európe

Európske akciové trhy v uplynulom týždni zaznamenali najvýraznejší týždňový nárast za posledných jedenásť mesiacov. Prispeli k tomu hlavne pozitívne makrodáta z Eurozóny.

Priemyslová výroba v Nemecku výrazne prekvapila, keď vzrástla v máji o 2.6 percenta, čakal sa pritom nárast o 0.9 percenta a vo Francúzsku viac ako štvornásobne prekonala očakávania, keď vzrástla o 1.7 percenta.

Nákupnú „horúčku“ na akciových trhoch podporil aj zvýšený odhad Medzinárodného menového fondu, ktorý predpokladá s rastom globálnej ekonomiky v tomto roku na úrovni 4.6 percenta oproti pôvodnej hodnote 4.3 percenta. Investorov upokojila tiež Európska centrálna banka, ktorá ponechala hlavnú úrokovú sadzbu už štrnásty mesiac bez zmeny na rekordnom minime 1 percenta. Jedným z dôvodov ponechania hlavnej úrokovej sadzby bez zmeny sú nízke inflačné tlaky na domácom trhu, nízky rast objemu peňazí v obehu a úverov. Podľa prezidenta ECB Jean-Claude Trichet-a, bude oživenie ekonomiky pomalé a nerovnomerné, očakáva sa ale, že ekonomika Eurozóny mierne vzrastie.

Hlavnou témou uplynulého týždňa boli zverejnené parametre stress-testov pre finančné inštitúcie v krajinách EÚ. Záťažové testy podstúpi okolo sto bánk, pričom krízovým scenárom je o tri percentá horší vývoj HDP v porovnaní s aktuálnymi prognózami Európskej komisie a opakovanie výkyvov na finančných trhoch z dôvodu vystavenia sa dlhu Grécka či Španielska. Záťažovými testami by podľa odhadov mali prejsť nemecké banky ako Deutsche Bank, Commerzbank a Deutsche Postbank, výsledky budú zverejnené 23. júla.

Európsky automobilový líder Volkswagen predal v prvom polroku viac ako 3.5 milióna áut, čo predstavuje nárast o 15 percent. Výrazne sa darí značkám Audi a Škoda na čínskom trhu, ktorých predaje rastú dvojcifernými číslami. Volkswagen plánuje v Číne preinvestovať v najbližších dvoch až troch rokoch šesť miliárd eur. Akcie automobilky vzrástli minulý týždeň o 2.93 percenta. Finančné inštitúcie si v uplynulom týždni výrazne polepšili a finančný sektor vzrástol o 4.91 percenta. Najvýraznejší rast zaznamenali akcie banky Societe Generale, ktoré si pripísali 16.7 percenta.

Tento týždeň v pondelok začína výsledková sezóna v USA, ktorú tradične otvára po zatvorení akciových trhov ťažobná spoločnosť Alcoa. V druhej polovici týždňa očakávame zverejnenie hospodárskych výsledkov bánk JPMorgan, Bank of Amerika a Citigroup. Z najdôležitejších makrodát v USA budú oznámené maloobchodné tržby za mesiac jún.

Zdroj: Juraj Spodniak, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *