Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Týždeň v investovaní: Trhy na kolenách

Uplynulý týždeň boli komoditné i finančné trhy pod tlakom silných výpredajov. Hlavným dôvodom je pesimizmus ohľadom európskeho záchranného plánu. Investori predpokladajú, že snahy európskych krajín o zníženie zadĺženia spôsobia spomalenie ekonomického rozmachu.

Trhy sa obávajú i zvýšenej štátnej regulácie a rastu daňového zaťaženia. Medzi  najviac postihnuté komodity  patrili ropa a drahé kovy. Mierne posilniť dokázala len bavlna a pomarančový koncentrát.

Makroekonomických štatistík bolo v tomto týždni menej. Pozitívne prekvapili údaje o  výstavbe nových domov  v USA. V apríli tu bolo na anualizovanej báze postavených 672 000 jednotiek, čo je najviac od októbra 2008. Na druhej strane sklamal údaj o udelených povoleniach na výstavbu, ktorý prepadol na 606 000 domov. To je najnižšie od októbra 2009. Výstavba domov by sa preto v nasledujúcich mesiacoch mohla znížiť. Dôležitá bola štatistika o raste  japonského HDP  v prvom štvrťroku 2010 na úrovni 4,8 %, čo zaostalo za očakávaniami.

Silný vplyv na finančné trhy mali informácie o  vládnych škrtoch  v Európe a ich dopade na ekonomiku. Napríklad Španielsko uviedlo, že kvôli zníženiu vládnych výdajov by tamojšie HDP malo v tomto roku vzrásť o 0,5 p.b. menej oproti pôvodným predpokladom. Vlády a zákonodarcovia jednotlivých krajín sú v posledných týždňoch veľmi činní. V USA prešiel senátom regulátorný zákon, ktorý značne obmedzuje činnosť bánk. V Nemecku bolo zakázané vstupovať do tzv. nekrytých short obchodov.

Všetky tieto opatrenia majú slúžiť ako  „ochrana proti nedokonalostiam trhu“ . Krátkodobo môžu byť tieto opatrenia účinné, ale z dlhodobého hľadiska vytvárajú umelé prekážky prirodzenému vývoju, a to sa investorom nepáči.

V sektore drahých kovov sme sa stali svedkami extrémneho prepadu ceny u  platiny a paládia. Špekulatívnych výpredaje zo strany inštitucionálnych investorov boli podporené nepriaznivými údajmi o predajoch áut v Európe. Európska asociácia výrobcov automobilov dnes uviedla, že v apríli bolo v EU27 zaregistrovaných 1 134 701 nových vozidiel, čo je o 7,4 percenta menej oproti rovnakému mesiacu minulého roka. Oproti marcu prepadli predaje až o 31 percent.

Výpredaje na rope  začínajú byť panické. Rast spotreby ropy bude pravdepodobne nižší oproti pôvodným predpokladom, čo spôsobí zvýšenie zásob. Rozsiahla diskusia sa rozprúdila ohľadom unikajúcej ropy v Mexickom zálive. Americká vláda obviňuje ropné spoločnosti, že príliš ľahkovážne pristupujú k postupu získavania ropy. Preto chce zaviesť prísnu reguláciu výstavby ťažobných veží.

Obilniny a olejniny  stagnovali. Pre kukuricu a sóju boli pozitívne informácie o raste ich dovozu do Číny, keďže suché počasie poškodilo tamojšiu úrodu. Podľa predbežných odhadov by Čína mohla v marketingovom roku 2010/11 až dvojnásobne zvýšiť import kukurice. Osev v Spojených štátoch prebieha vďaka dobrému počasiu veľmi rýchlo. Ministerstvo poľnohospodárstva USA uviedlo, že k 16. máju bolo osiatych 87 percent na kukuricu určenej plochy, pričom pred rokom to bolo 61 percent. Úroda by vďaka tomu mohla byť mierne vyššia.

sektore potravín  sme sa stali svedkami mierneho oslabenia kávy. Kakao stagnovalo napriek rozhodnutiu International Cocoa Organization zvýšiť odhad tohtoročného deficitu z 18 000 ton na 69 000 ton. Po niekoľkých týždňoch výpredajov nastal na cukre mierny rast. Pomohli mu  nepokoje v Thajsku, ktoré je druhým najväčším exportérom tejto komodity na svete.

Akciové trhy  boli veľmi slabé a pokles cien bol zaznamenaný od Číny až po Spojené štáty. Americký index S&P 500 prepadol na najnižšiu úroveň od februára 2010. Taktiež sa prudko zvýšila volatilita, keď hodnota amerického VIX indexu poskočila až na krízových 50 bodov. Vôbec sa nedarilo ťažobným spoločnostiam, čo je vzhľadom k prepadu cien komodít pochopiteľné.

Zdroj:
Colosseum
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *