Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Týžden v investovani: Začiatok konca krízy??

V úvode predchádzajúceho týždňa sa akciové trhy vyznamenali snahou pokračovať v rastovom trende. Rastové impulzy prichádzali na trhy v podobe správ od amerického Národného Úradu pre Ekonomický Výskum, podľa ktorého sa recesia v USA skončila v júni 2009.

Úrad argumentoval návratom ekonomickej aktivity k rastu práve v tomto období a vyvrátil tým svoje tvrdenia z apríla, kedy ešte bolo priskoro vyhlasovať recesiu za zažehnanú.

Zabrzdenie sľubného vývoja na akciových trhoch zapríčinili nové priemyselné objednávku z Eurozóny, ktoré sa v júli prepadli o -2.4 percenta, oproti rastu +2.4 percenta z júna. Odozva prišla v podobe pozitívnych dát z realitného trhu v USA, kde predaje nových domov v auguste stúpli o 10.5 percenta a vysoko tak prekonali očakávania na úrovni +0.7 percenta. V závere týždňa prekvapili aj predaje existujúcich domov, ktoré v mesiaci august výrazne vzrástli a to o 7.6 percenta oproti júlovému poklesu o -27.2 percenta.

Prevažne pozitívne makrodáta na trhy priniesli kladný, resp. neutrálny vývoj. Najviac sa darilo sektoru cyklickej spotreby, z európskych akciových indexov si najviac pripísal poľský WIG 20, a to + 2.3 percenta a rakúsky ATX s rastom +1.3 percenta. Triezvo uvažujúci investori, ktorí sa obávajú o zhodnotenie svojich aktív vložených do akcií z dôvodu ďalšieho možného uvoľnenia monetárnej politiky zo strany amerického FED-u, svoje investície často zhodnocujú prostredníctvom zlata. Cena 31 gramov (trójskej unce) drahého kovu tak uplynulý týždeň prvýkrát prekonala psychologickú hranicu 1300 dolárov. Naopak neistý vývoj globálnej ekonomiky a pokračujúca expanzívna monetárna politika zo strany Centrálnej Banky USA nepraje doláru, ktorý sa už druhý týždeň v poradí ocitol pod predajným tlakom. Nepriaznivé podmienky pre dolár znamenali pevné rastové fundamenty pre vývoj eura, ktoré si v priebehu uplynulého týždňa oproti americkej mene pripísalo + 3.39 percenta. Euro sa tak dostalo na svoje nové päťmesačné maximum a obchodovalo sa na úrovni 1.3492 EUR/USD.

Akcie druhého najväčšieho výrobcu športového oblečenia a doplnkov na svete, Adidas AG vzrástli najviac za posledné dva mesiace, potom ako väčší konkurent Nike Inc. vykázal 25 percentný nárast objednávok v Číne. Potvrdzujú sa tým predpoklady pre zvýšenie tržieb Adidasu v nasledujúcom roku, a to hlavne z dôvodu oživenia trhov v Číne a v Rusku. Akcie Adidas AG si pripísali 6.84 percenta na 45.945 eur. Najväčší poskytovateľ pôžičiek v Poľsku, PKO BP v najbližších dňoch rozhodne o predaji 5-ročných medzinárodných dlhopisov v objeme 800 miliónov eur. Podľa vyjadrení riaditeľa banky, Zbigniewa Jagielloa, pôjde o prvú časť 3 miliardového „euro bond“ programu ohláseného v roku 2008. Svetlo sveta uzreli aj špekulácie o prevzatí banky ČSOB od jej belgickej matky KBC. Akcie PKO vzrástli o 9.66 percenta na 45.5 poľských zlotých, čo je nové high od septembra 2008.

V rámci tohto týždňa budú v Eurozóne na programe predbežné údaje o vývoji inflácii, ktoré predikujú mierny medziročný rast za september o 0.2 percenta a na 10-tich percentách stagnujúca nezamestnanosť. V USA sa dočkáme kvartálnych anualizovaných údajov o vývoji HDP, ako aj mierneho spomalenia vývoja priemyselných objednávok. Ben Bernanke má tento štvrtok vypovedať pred Bankovou Komisiou amerického Senátu, na tému implementácia regulačnej reformy finančného sektora.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets, o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *