Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Týždeň v znamení lepších aukcií dlhopisov

Tento týždeň poznamenali lepšie aukcie európskych dlhopisov: FTSE100 +1,63 %, DAX30 +4,25 %, CAC40 +3,91 %. Americké akciové indexy sa nechali uniesť eufóriou z EÚ: DJIA +2,40 %, S&P500 +2,04 %, NASDAQ +2,80 %. V Ázii bola podobná situácia podporená predovšetkým očakávaniami investorov o pokračovaní Čínskej centrálnej banky v uvoľňovaní monetárnej politiky: Nikkei +3,13 %, Kospi 3,96 %, Hang Seng +4,72 % a Shanghai Composite +3,32 %. Ropa (WTI) sa počas týždňa veľmi nezmenila, –0,24 %. Zlato skončilo v miernom zisku 1,69 %.

Európa

Makrá v Európe neboli najhoršie. ZEW prieskum ekonomického sentimentu v Nemecku stúpol na 28,2 bodov za mesiac január (očakávaných 24) a v eurozóne na –32,5 bodov z decembrových –54,1 bodov, čo je najvyššia úroveň od júla 2011. Šéf ZEW Wolfgang Franz potvrdil, že zlepšenie sentimentu podporilo poskytnutie 3-ročných pôžičiek bankovému sektoru zo strany ECB – došlo tak k zastaveniu hroziacej krízy likvidity a zároveň k uvoľneniu napätej situácie na európskom dlhopisovom trhu. CPI index spotrebiteľských cien v eurozóne poklesol na 2,7 % v decembri (medziročná úroveň) z novembrových 3 % vs. očakávaných 2,8 %. Jadrová inflácia v eurozóne ostala nezmenená a v rámci očakávaní +1,6 %. V rámci EÚ došlo v decembri k poklesu počtu registrácií nových automobilov o 6,4 % vs. novembrový pokles 3,5 %. Miera nezamestnanosti v UK vyskočila v decembri na +8,4 % (medziročne) vs. očakávaných 8,3 %.

Počas týždňa sa uskutočnilo niekoľko aukcií, ktorých výsledky dali trhu bullish signál. Dopyt bol dostatočne silný na to, aby krajiny získali cielené sumy. Medzi úspešné aukcie minulého týždňa možno zaradiť: španielska, nemecká a francúzska dlhopisová aukcia ako i aukcia portugalských, španielskych, EFSF (aj napriek downgradu) a gréckych krátkodobých pokladničných poukážok. Počas týždňa sa k rokovaciemu stolu vrátili predstavitelia gréckej vlády a ich súkromní veritelia, aby obnovili debatu týkajúcu sa haircutu a dohody o novom dlhopisovom programe gréckych dlhopisov. Postupne sa výška haircutu zvyšovala z pôvodne plánovaných 50 % na možných až 70 % z dlhu súkromných veriteľov. Účastníci rokovania sa k debate vyjadrujú so slovami, že k dohode určite dôjde ešte pred EÚ summitom, ktorý je plánovaný na 30. januára 2012. Ak nie, Grécku hrozí bankrot, keďže by nedostali ďalšie peniaze z EÚ (dohoda s veriteľmi je jednou z podmienok, ktorú musia splniť).

MMF prišlo so správou o zvýšení svojich finančných prostriedkov o USD 500 mld., ktoré by mohli byť určené na pomoc EÚ. Detaily, ako sa im to podarí, však ešte nie sú známe.

USA

Štatistické indikátory v USA naďalej naznačujú zlepšovanie sa ekonomickej situácie v tejto krajine. Inflačné tlaky v USA sa zmierňujú, naznačuje to i decembrový PPI index, podľa ktorého ceny výrobných produktov medziročne vzrástli o 4,8 % (očakávaných 5,1 % a novembrových 5,7 %). No ak by nezahŕňal ceny potravín a benzínu, tak by sa v mesiaci december zvýšil na 3 % (očakávaných 2,8 % a novembrových 2,9 %). Decembrová priemyselná produkcia mierne sklamala, keď medzimesačne vzrástla len o 0,4 % (očakávaných 0,5 %) vs. novembrových –0,3 % (zrevidované smerom dole z –0,2 %). Medziročne tak priemyselná produkcia expandovala 2,9 %.

Všeobecné biznis prostredie sa zlepšilo podľa NY Fed a Empire Manufacturing Indexu, ktorý v mesiaci január 2012 vyskočil na prekvapivých 13,48 bodov (očakávaných 11 bodov) a decembrový index bol zrevidovaný smerom dole z pôvodných 9,53 na nových 8,19 bodov.

Emerging Markets

Centrálna banka Brazílie znížila úrokové sadzby o 50 bps na 10,5 %. Išlo už o štvrté zníženie o 0,5 %. Banka to zdôvodnila znížením inflačných tlakov v krajine. Čínska priemyselná produkcia v poslednom mesiaci roka 2011 medziročne vzrástla o 13,9 % (očakávaných 13,8 %) vs. novembrových 14 %. Údaj indikuje spomalenie ekonomického rastu ázijského draka, ale pomalšie než investori predpokladali (zobrané pozitívne trhom). Reálne HDP v 4Q bolo +8,9 % (Y/Y), čím prekonalo trhové očakávania (8,7 %). Ide o najväčšie spomalenie za dva a pol roka, no i napriek tomu, trhy na správu reagovali rastom, keďže investori očakávali o niečo horšie čísla. Okrem toho, trh predpokladá ďalšie monetárne uvoľňovanie zo strany centrálnej banky v snahe zabrániť prudkému prepadu ekonomického rastu.

Zdroj: Across Wealth Management.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *