Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Týždenný komentár: Aj na neutrálnej vlne sa dá surfovať

Investičný semafor v uplynulom týždni zablikal všetkými tromi farbami, v konečnom dôsledku si však akciové indexy zachovali neutrálny vývoj. Na kladnú hranicu tohto neutrálneho vývoja sa dostal belgický BEL 20 +0.6 percenta a maďarský BUX, ktorý si pripísal +0.3 percenta, najviac sa pritom darilo sektoru telekomunikácií.

Agentúra Standard & Poor’s sa naďalej drží svojho negatívneho výhľadu v súvislosti s úverovým ratingom Írska a rating krajiny v priebehu minulého týždňa znížila o jeden stupeň na „AA-".

Na minulotýždňovom programe makroúdajov boli aj nové priemyselné objednávky Eurozóny, ktoré za mesiac jún prekonali očakávania, zaznamenali však miernejší rast, 2.5 percenta oproti 3.8 percentám z mája. Zámorský sektor nehnuteľností prekvapil už v začiatku týždňa, nie však v tom najlepšom zmysle. Predaje existujúcich domov sa za júl prepadli viac ako päťnásobne v porovnaní s predchádzajúcim obdobím a viac ako dvojnásobne než sa očakávalo. Predaje existujúcich domov v relatívnom vyjadrení poklesli o 27.2 %, čo činí pokles o 1.43 milióna domov a je to najväčší medzimesačný prepad od začiatku roku 1999, kedy sa začal tento údaj sledovať. Za pozitívne zmeny z konca týždňa bez pochýb zodpovedá „starý dobrý Ben“, ktorý vo svojom prejave zhodnotil aktuálnu hospodársku situáciu nielen v USA ale aj vo svete. Zarezonovala najmä správa, že rast ekonomiky USA sa nespomalil tak ako to naznačovali odhady. Naopak americký HDP v druhom kvartáli dosiahol miernejší rast na úrovni 1.6 percenta v porovnaní s rastom 2.4 percenta za prvý kvartál. Euro kopírovalo neutrálnosť trhov, voči doláru si mierne prilepšilo o takmer 0.4 percenta na 1.2763 EUR/USD.

Akcie mediálnej skupiny Lagardére, ktorá okrem časopisu Elle alebo Paris Match uvádza na trh aj bestsellery upírskeho príbehu, knihy Twilight, si v priebehu uplynulého týždňa pripísali 6.48 percenta na 28.92 eur. Stalo sa tak potom, ako francúzska spoločnosť po prvom polroku tohto roku zvýšila prevádzkový zisk o 0.6 percenta na 183 miliónov eur, čím prekonala očakávania analytikov na úrovni 174 miliónov eur.

V Belgicku okrem rastúcej rýchlosti internetu, rástli aj akcie spoločnosti Belgacom, ktorá od prvého septembra belgickým užívateľom sprístupní zvýšenie rýchlosti surfovania pri nezmenených poplatkoch. Akcie spoločnosti boli typickým príkladom rastu telekomunikačného sektora, v priebehu uplynulého týždňa si pripísali viac ako 3 percentá na úroveň 28.27 eur.

V priebehu tohto týždňa očakávame nezmenenú úroveň miery nezamestnanosti v Eurozóne za júl a to na 10-tich percentách a na mesačnej báze podobne stagnujúci index cien výrobcov na úrovni 0.3 percenta. V závere týždňa sa dočkáme aj údajov o sezónne očistenom HDP. V USA sa zameriame na priemyselné objednávky a vývoj miery nezamestnanosti.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets, o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *