Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Týždenný komentár: Akcie v červenom mori

Neistá pôda pod nohami býkov a iracionálne rozhodnutia investorov vypredať aj nemožné počas minulého týždňa vyvolali pokles akciových indexov. Väčšina akcií sa na oboch stranách Atlantiku ocitla v červenom mori záporných čísel. Priemyselná produkcia v Eurozóne v júni prerušila päť mesiacov trvajúci rast a vytvorila tak dostatok priestoru pre obavy investorov o ekonomickom oživení.

Klesla o 0.1 percenta, čím nesplnila rastové očakávania 0.6 percenta. Hrubý domáci produkt Eurozóny za druhý kvartál vzrástol o 1 percento oproti 0.2 percentám z prvého kvartálu. K výrazne lepšiemu výsledku vo vysokej miere prispelo Nemecko. Hrubý domáci produkt „motora Eurozóny“ podľa predbežných odhadov zaznamenal najrýchlejší rast od pádu berlínskeho múra, a to 2.2 percenta medzikvartálne. Ekonomika krajiny tak medziročne vzrástla o 3.7 percenta, nestačilo to však na zmazanie strát, ktoré sa na akciových trhoch hromadili od začiatku týždňa. Svojim vývojom najmenej presvedčil poľský WIG 20, ktorý klesol o 3.8 percenta, naopak najlepší výkon podal londýnsky FTSE 100, ktorý klesol „len“ o 1.07 percenta. Americká centrálna banka (FED) na svojom utorkovom zasadnutí uznala za vhodné podniknúť dodatočné opatrenia na podporu slabnúcej intenzity ekonomického uzdravenia vo forme nákupu vládnych dlhopisov. Reagovala tak na dlhodobo sa zhoršujúce makrodáta, ktoré ani v priebehu tohto týždňa ničím pozitívnym neprekvapili. K stagnujúcej nezamestnanosti (9.5 percenta) v USA sa v tomto týždni pridal mierny rast inflácie, ktorej tempo rastu sa na mesačnej báze v júli zrýchlilo o 0.3 percenta. Maloobchodné predaje v júli vzrástli o 0.4 percenta, zaostali však za očakávaniami o jednu desatinu. Podobne ako trhom, nedarilo sa ani euru, ktoré počas minulého týždňa stratilo 3.96 percenta a uzavrelo na úrovni 1.2754 EUR/USD.

V takmer beznádejnom období klesajúcich indexov sa najviac darilo defenzívnym sektorom. K rastu zdravotníckeho sektora výrazne prispela londýnska spoločnosť GlaxoSmithKline. Akcie farmaceutického velikána posilnili o 8.12 percenta na 12.25 britských libier. Pozitívnu zmenu vyvolalo odporúčanie zo strany amerických úradov na registráciu nového lieku proti epilepsii.

Z iného súdku, presnejšie z končiacej výsledkovej sezóny čerpali akcie najväčšieho svetového pivovaru. Anheuser Busch reportoval za druhý kvartál 2010 rast zisku o 7 percent na 1.15 miliárd eur a tržby na úrovni 17.5 miliárd eur oproti očakávaným 17.266 miliardám. Akcie spoločnosti si prilepšili o viac ako 7 percent na 41.95 eur.

Impulzy pre zlepšenie vývoja akciových trhov by v tomto týždni mali doraziť hlavne zo zámoria, kde sa očakáva zverejnenie vývoja priemyselnej výroby ako aj index cien výrobcov za júl. Z Eurozóny budú dôležité údaje o jadrovej inflácii ako aj vývoj indexu ekonomického sentimentu ZEW.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *