Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Týždenný komentár: Banky konečne rástli – vďaka summitu

Minulotýždňové makrodáta už tradične neoslnili. Spotrebiteľská dôvera v eurozóne v júli klesla na -11.4 bodu, očakával sa miernejší pokles na -10.2 bodu. Index nákupných manažérov v službách v eurozóne v júli klesol na 51.4 bodu v porovnaní s 53.7 bodmi z júna.

Analytici očakávali miernejší pokles na 53.2 bodu. Pozitívom boli len priemyselné objednávky v eurozóne, ktoré vzrástli za mesiac máj o +3.6 percenta, čo výrazne prekonalo očakávania na úrovni +0.8 percenta. Medziročne vzrástli objednávky o 15.5 percenta. Počet žiadostí o hypotéku v USA v týždni do 15. júla vzrástol o 15.5 percenta. Predchádzajúci týždeň bol zaznamenaný pokles žiadostí o – 5.1 percenta. Predaje existujúcich domov v USA v júni poklesli o -0.8 percenta na 4.77 milióna, očakávaný bol nárast o +1.9 percenta na 4.9 milióna. Minulý týždeň bol zaznamenaný aj jeden rekord, a to cena zlata, ktorá prvý krát v histórii prekonala úroveň 1600 dolárov za trójsku uncu.

Udalosťou týždňa bol výnimočný summit lídrov eurozóny, ktorý splnil svoj účel a dočasne upokojil trhy. Je jasné, že už aj politické špičky sú ochotnejšie pozrieť pravde do očí a pripustiť aspoň čiastočný bankrot krízou bičovaného Grécka. Okrem tejto zlomovej zmeny v rozmýšľaní sa lídri zaoberali aj možnosťami, ako v budúcnosti predchádzať takýmto situáciám. Dnes sa tak už uvažuje o poskytovaní pôžičiek z EFSF aj pre štáty, ktoré ešte nedosiahli stupeň keď sú neschopné požičiavať si na kapitálových trhoch.

Medzi dôležité závery samitu patrí možnosť predĺženia lehoty splatnosti krízových pôžičiek na dvojnásobok, teda 15 rokov. Zároveň sa diskutovalo o pravdepodobnom znížení úrokov na pôžičky zo súčasných 4.5 až 5.8 percenta na približne 3.5 % pre štáty, ktorým už pôžička bola poskytnutá. Z upokojenia tejto situácie ťažili predovšetkým nemecké a francúzske banky, ktoré boli v predchádzajúcich dňoch, hlavne kvôli neuspokojivým stress testom, pod predajným tlakom.

Minulý týždeň bol pre ne tak po dlhej dobe ziskovým. Najviac sa darilo nemeckej Commerzbank so ziskom +12.84 percenta a francúzskej Credit Agricole so ziskom +11.29 percenta. Euro uzavrelo týždeň ziskom +1.5 percenta na hodnote 1.437 EUR/USD. Tento týždeň očakávame dôveru spotrebiteľov v priemysel, ekonomiku a služby v eurozóne a očakávanú mieru inflácie, z USA budeme očakávať vývoj HDP a spotrebiteľskú dôveru.

Zdroj: Boris Penev, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *