Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Týždenný komentár: Bazilej III a zabudnutý (euro)poklad

Prvé signály do nového týždňa pre stabilný a rastový vývoj akciových trhov prišli z exotickej Číny, ktorá ešte v sobotu ohlásila silnejší ako očakávaný medziročný nárast augustovej priemyselnej výroby a to na úroveň 13.9 percenta.

Inflácia v krajine za august vzrástla o 0.2 percenta, čím naplnila očakávania na úrovni 3.5 percenta a uvoľnila tým obavy investorov týkajúce sa sprísnenia menovej politiky na potlačenie cien v krajine štátnymi orgánmi.

Víkendové zasadnutie Bazilejského výboru pre bankový dohľad poskytol finančným inštitúciám 8 rokov na to, aby si postupne zvykli na nové pravidlá kapitálovej vybavenosti, pod názvom Bazilej III. Výsledkom stretnutia bankových regulátorov z 27- ich krajín sveta je okrem iných predpisov aj pravidlo, že banky budú musieť držať viac ako dvojnásobok súčasnej úrovne kapitálu. Objasnenie týchto podmienok a tým dosiahnutá stabilizácia neistej situácie okolo európskych, ako aj amerických bánk priniesli na akciové trhy ďalší dôležitý pozitívny impulz. Euforická nákupná nálada investorov však dlho nevydržala a jej absenciu trhy signalizovali zápornými hodnotami už od stredy minulého týždňa.

Priestor pre obrátenie pozitívneho vývoja sa pre trhy naskytol už v utorok, keď sa zverejnila priemyselná produkcia v Eurozóne, ktorá v júli stagnovala a nesplnila tak očakávania analytikov na rast o 0.1 percenta. Maloobchodné tržby v USA v auguste vzrástli o 0.4 percenta a prekonali tým odhady na rast, čiže 0.3 percenta. Opačne ale dopadla priemyselná výroba, ktorá vzrástla podľa očakávaní len o 0.2 percenta, oproti júlovému rastu na úrovni 1 percenta. Inflácia na oboch stranách Atlantiku splnila očakávania, v USA v auguste potvrdila nezmenenú úroveň z júla, čiže 0.3 percenta. Na medziročnej báze však spomalila o 0.1 percenta na 1.1 percenta, kým v Eurozóne medziročne stagnovala na 1.6 percentách, medzimesačne sa však jej tempo zrýchlilo na 0.2 percenta. Akciové indexy tak aj napriek sľubného výkonu zo začiatku týždňa uzatvárali v zmiešaných hodnotách, z ktorých ťažil najmä sektor necyklickej spotreby. Najviac sa darilo indexu BUX +0.8 percenta, naopak svojim vývojom najmenej presvedčil český PX -1 percento.

Jednoznačným víťazom tohto týždňa bola spoločná mena, ktorá ťažila hlavne z nových bankových pravidiel a rástla 4 dni v rade. V porovnaní s dolárom si pripísala 2.93 percenta na úroveň 1.305 EUR/USD.

Farmaceutická spoločnosť Intercell si výrazne prilepšila po tom, ako Johnson & Johnson uviedol správu o akvizícii konkurenčného výrobcu očkovacích látok Crucell NV. Akvizícia v objeme 2.3 miliardy dolára je najväčšou transakciou Johnson & Johnson od roku 2006. Akcie rakúskej Intercell v priebehu uplynulého týždňa vzrástli o 15.07 percenta na úroveň 17.1 eura, čo predstavuje najväčšie posilnenie od mája tohto roku. K rastu sektoru necyklickej spotreby prispel aj druhý najväčší svetový obchodný reťazec Carrefour, ktorý plánuje investovať 1.5 miliardy eur do renovácie 500 hypermarketov v západnej Európe. Francúzsky retailer by sa mal v priebehu nasledujúcich 3 mesiacov taktiež dočkať povolenia pre vstup na indický trh. Akcie spoločnosti si tak pripísali 6.85 percenta na 40.02 eur.

Tento týždeň očakávame údaje z realitného trhu v podobe augustového predaja existujúcich ako aj nových domov v USA. Z Eurozóny Vám prinesieme nové priemyselné objednávky a spotrebiteľskú dôveru.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets, o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *