Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Týždenný komentár: „Benny“ konečne úradoval

Investície 17.09.2012 | 11:26 0 Komentárov

Úvod minulého týždňa priniesol po pozitívnych správach z ECB mierne vytriezvenie. Aj napriek tomu, že dôvera investorov v eurozóne prekonala očakávania stagnácie na úrovni –30.3 bodov a vzrástla na –23.2 bodov, akciové trhy zaznamenali straty, ktoré spôsobili predovšetkým správy z Talianska, kde súčasný premiér M. Monti avizoval, že jeho funkčné obdobie sa chýli ku koncu, na čo by mali byť pripravení aj investori. 

Ako vysvetľuje analytik Capital Markets Miroslav Blahušiak, talianske dlhopisy reagovali rastom výnosov z 5.03 percent na 5.16 percenta. K negatívnej nálade na akciových trhoch prispelo aj Francúzsko, ktoré znížilo odhad tempa rastu ekonomiky z 1.2 percenta na 0.8 percenta. Trhy si taktiež neboli isté ako dopadne rozhodnutie nemeckého ústavného súdu o postoji Nemecka k ESM.

V utorok prenikli na trh informácie, podľa ktorých Nemecko zaujme k európskemu stabilizačnému mechanizmu pozitívny postoj a tak zavládol na trhoch opäť mierne pozitívny sentiment, podporený taktiež novými stimulmi s dielne americkej centrálnej banky, ktoré trhy očakávali vo štvrtok. V tento deň však ratingová agentúra Moody’s varovala Spojené štáty, že pokiaľ nepríde k dohode o znížení dlhu krajiny, bude musieť pristúpiť k zníženiu ratingu z „Aaa“ na „Aa1“. V strede týždňa sa potvrdili očakávania, keď Nemecko udelilo zelenú ESM a hrozba možného, ale nie veľmi pravdepodobného zatarasenia záchranného balíčka eurozóny bola vymazaná. To podstatné však minulý týždeň ešte len malo prísť.

Investorom po celom svete sa vo štvrtok konečne naplnilo prianie ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fed-u, ktoré tentokrát bude však trošku v inej podobe. Fed sa rozhodol nestanoviť limity nákupov, či dĺžku jeho trvania. Bude nakupovať hypotekárne cenné papiere v objeme 40 miliárd dolárov každý mesiac, až dokým nebude citeľné zlepšenie na trhu práce a nehnuteľností. Ďalej v rámci štvrtkového FMOC bola rozšírená aj operácia TWIST v objeme 85 miliárd dolárov a tiež správa o ponechaní nulových úrokových sadzieb až do roku 2015. Všetky „risk on“ aktíva tak zamierili prudko nahor. Napríklad americké benchmarky uzavreli takto: Dow Jones +1.55 percent, S&P 500 +1.68 percent, Nasdaq +1.13 percent. V súčte štvrtka a piatka si zlato pripísalo +2.5 percenta a dostalo sa až na 1774 USD/tr. Uncu a to je len začiatok. Ropa WTI vzrástla +2 percentá na 99 USD/barel. Na záver si však treba položiť otázku: či naozaj nové QE dokáže reálne, z dlhodobého hľadiska pomôcť ekonomike, trhu práce a podobne?

Z podnikových akcií stoja za zmienku výkony akcií nemeckej Commerzbank, ktoré za uplynulý týždeň rástli takmer 13 percent, či francúzskej Credit Agricole, ktoré posilnili o 11 percent. Tieto pekné čísla boli logicky spôsobené udalosťami uvedenými vyššie v texte.

Tento týždeň nás čakajú nasledujúce zaujímavé makroekonomické dáta: ZEW ekonomický sentiment v eurozóne a Nemecku, Index spotrebiteľských cien a maloobchodné tržby vo Veľkej Británii, Bežný účet platobnej bilancie v eurozóne a USA, Novo začaté stavby domov a Stavebné povolenia v USA, Overnight úroková sadzba v Japonsku, Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA, FED of Philadelphia – Index výroby, či prejav prezidenta ECB Draghiho.

Zdroj: Miroslav Blahušiak Analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *