Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Týždenný komentár: Bez kompasu ťažko

Chvíľu trvalo, kým si účastníci akciových trhov začiatkom uplynulého týždňa stihli naladiť svoje investičné kompasy. Popri júlovej stagnujúcej miere nezamestnanosti v Eurozóne, na 10-tich percentách, čo je mimochodom 12-ročné maximum, sa investori nechali ovplyvniť aj nezmeneným stavom HDP v druhom kvartáli, na úrovni 1 percenta.

V medziročnom porovnaní HDP vzrástol o 0.2 percenta, čo v kombinácii s vyhláseniami ECB o vyššom (+1.9 percenta) ako predpokladanom (+1.7 percenta) hospodárskom raste v tomto roku, viacerých investorov prebudilo z „letného spánku“ a donútilo ich k odloženiu dovolenkového overalu. Ako magnet na kompas pôsobili na zlepšenie investičného apetítu dáta z druhej strany Atlantiku. V prvom rade sa paradoxne jedná o pracovné miesta mimo poľnohospodárstva, ktoré síce v auguste poklesli o 54 tisíc, nesplnili však výrazne horšie očakávania na úrovni -105 tisíc. Nezamestnanosť v USA v auguste podľa očakávaní vzrástla na 9.6 percenta z júlových 9.5 percent. Maloobchodné tržby Eurozóny v júli vzrástli o 0.1 percenta v porovnaní s ich júnovým stagnujúcim statusom, mierne však zaostali za očakávaniami. Ich medziročný rast o 1.1 percenta, bol nielen o pol percenta nad konsenzom, ale pre investorov priniesol ďalšiu dodávku oleja do ohňa optimizmu. Akciové trhy tak zaznamenali značný a hlavne stabilný rast. Najviac, +4.7 percenta, si pripísal francúzsky CAC 40, ktorý nasledoval holandský AEX index s +3.9 percentami. Týždeň jednoznačne patril finančným inštitúciám a automobilkám. Euro voči USD tiež nabralo ten správny smer a pripísalo si 1.04 percenta, na hodnotu 1.2896 EUR/USD.

Predaje áut značky Mercedes – Benz v auguste vzrástli medziročne o 22 percent, a to o 81 tisíc predaných vozidiel. K rastu podľa majiteľa značky, automobilky Daimler. prispel vysoký dopyt v Číne, Nemecku ako aj v USA. Spoločnosť Daimler, ktorej akcie v priebehu uplynulého týždňa vzrástli o takmer 8.5 percenta na 41.655 eur, dodala, že do ôsmeho mesiaca tohto roku distribuovala na svetové trhy 735.400 vozidiel Mercedes-Benz.

Po tom, ako v strede týždňa uzreli svetlo sveta špekulácie o prípadnom predaji akcií spoločnosti Yell za 30 britských pencí, si vydavateľ Zlatých Stránok v Spojenom Kráľovstve pripísal takmer 26 percent. Hovorca spoločnosti, John Salmon tieto špekulácie odmietol komentovať, akcie spoločnosti aj napriek tomu prekonali svoj najvyšší týždňový rast od apríla. Pripísali si 13.18 percenta na 16.75 britských pencí.

Priemyselná produkcia za júl, report ECB za september v Eurozóne, a Béžová kniha FEDu s očakávaným rastom veľkoobchodných investícií o 0.3 percenta v USA budú v tomto týždni hlavnými magnetmi na už dobre naladené kompasy investorov.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *