Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Týždenný komentár: Čína v úlohe provokatéra

Z pohľadu makrodát bol minulý týždeň produktívnym predovšetkým v USA. V podobe poklesu priemyselnej produkcie na trh dorazili nie veľmi pozitívne správy, keď namiesto očakávaného rastu o 0.2 percenta ukazovateľ klesol o identickú hodnotu.

K zlepšeniu trhového sentimentu prispeli nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré v týždni do 16. októbra poklesli z úrovne 462 tisíc na 452 tisíc pri očakávanom poklese na 455 tisíc nových žiadostí. Za najvýraznejšími výkyvmi na akciových trhoch počas minulého týždňa opäť nesie zodpovednosť Čína, ktorá tento krát razantne zvýšila ročnú kľúčovú sadzbu, a to až o 25 bázických bodov. Zapríčinilo to zvýšenie úrokových sadzieb na 2.5 percenta pri ročných pôžičkách a na 5.56 percenta pri vkladoch. Lídri čínskej Národnej banky týmto krokom chcú zabrániť prehriatiu ekonomiky. Situáciu na európskych trhoch do určitej miery stabilizoval index ekonomického sentimentu ZEW z Eurozóny, ktorý síce v októbri klesol na 1.8 bodu z predchádzajúcich 4.4 bodu, dopadol však lepšie ako očakávania analytikov na úrovni -2 bodov.

Cena zlata v priebehu minulého týždňa podliehala korekcii a v závere sa trojská unca žltého kovu obchodovala za 1328.45 dolára. Spoločnej mene sa taktiež nedarilo, ale len do prelomu týždňa, kedy FED ohlásil odkúpenie dlhopisov v hodnote 500 miliárd dolárov. Dolár sa tak opäť ocitol na vlne výpredajov, čo prospievalo euru, ktoré si v závere týždňa zaknihovalo mierny zisk +0.16 percenta a uzavrelo na úrovni 1.4 EUR/USD. Najúspešnejšími európskymi akciovými indexmi v minulom týždni boli nemecký DAX, +1.7 percenta a belgický BEL 20, +1.2 percenta. Najviac k uvedeným rastom prispeli cyklický a necyklický sektor.

Akcie francúzskych aerolínií si pripísali 7.55 percenta na úroveň 13.05 eura, a to aj napriek spočetným zrušeným letom z dôvodu pretrvávajúcich protestov v krajine. Tento paradox sa pripisuje hlavne oživeniu osobnej prepravy v Európe, ktorá počas augusta vzrástla o 5.3 percenta a taktiež správe spoločnosti o zdolaní minuloročných strát do marca 2011, čiže v kratšom ako očakávanom čase. Najväčší belgický producent farmaceutických výrobkov Omega Pharma NV bol v uplynulom týždni obzvlášť aktívny v oblasti akvizícií. Dospel k dohode s francúzskym výrobcom nosných kvapiek a inhalačných liečiv Laboretoire de la Mer o jeho prevzatí. Hodnota akvizície dosiahla 69 miliónov eur v hotovosti. Okrem toho prevzal divíziu výroby vitamínov a výživných doplnkov ACO od spoločnosti McNeil Sweden AB za 3.1 milióna eur v hotovosti.

V priebehu tohto týždňa v Eurozóne očakávame rast nových priemyselných objednávok za august a stagnujúcu nezamestnanosť, na 10.1 percentách za september. Americké makrodáta zastupujú predaje domov a ich cena. Taktiež odsledujeme anualizované údaje o vývoji HDP v USA v treťom kvartáli a nazrieme do kulís pokračujúcej výsledkovej sezóny. Analytici predpovedajú až 2.2 percentný rast HDP najväčšej ekonomiky sveta.

Zdroj: Zoltán Csiba, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *