Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Týždenný komentár: Čo vymyslia ECB a FED?

Investície 27.08.2012 | 10:39 0 Komentárov

Začiatok predposledného augustového týždňa rozvírila diskusia o tom, či a v akom rozsahu zrealizuje Európska centrálna banka svoj nový plán na nákup dlhopisov problematických krajín eurozóny v rámci riešenia európskej dlhovej krízy. Podľa predbežných správ by si ECB mala stanoviť „strop“ pre výšku výnosov dlhopisov a po jeho prekročení by pristúpila k nákupom na sekundárnom trhu.

Ako informuje analytik Capital Markets Ivor Lehoťan, so svojou neobmedzenou palebnou silou by tak dokázala zraziť výnos na prijateľnú úroveň a krajinám ako je Španielsko, či Taliansko, by tak výrazne uľahčila financovanie svojich dlhov. Je však otázne, či by vládni predstavitelia štátov platiacich eurom túto ponuku nezačali zneužívať a neznížili by rozsah šetrenia vo verejných financiách.

V stredu sa do pozornosti finančných trhov opäť po dlhšom čase vrátilo Grécko, ktoré navštívil aj šéf ministrov financií eurozóny Juncker. Predmetom návštevy boli diskusie o predĺžení obdobia, ktoré majú Gréci k dispozícii pre zavedenie a uskutočnenie odsúhlasených reforiem a škrtov, z dvoch na štyri roky. V stredu bolo rušno aj okolo Ruska, ktoré sa takmer po 20– ročnom čakaní stalo členom WTO.

Na druhej strane Atlantiku v ten istý deň zverejnila americká centrálna banka FED zápisnicu z FOMC, podľa ktorej je väčšina členov rady guvernérov za nové, v poradí už tretie, kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Tieto informácie mali za následok oslabenie amerického dolára a optimizmus na komoditnom trhu. EURUSD posilnil v priebehu minulého týždňa o +1.40 percenta, americká ropa WTI sa pozrela na chvíľu dokonca nad cenovú úroveň 98 dolárov/barel a zlato vystrelilo o vyše 3 percentá. Z európskych akcií v minulom týždni zaujali akcie spoločností Deutsche Post a Alcatel Lucent. U prvej menovanej spoločnosti sme zaznamenali pokles hodnoty akcií o –3.92 percenta potom, ako sa dostali v predminulom týždni na svoje trojročné maximum. K rapídnemu poklesu prispela aj zmena odporúčania od banky UBS, ktorá ho znížila z „kúpiť“ na „neutral“.

Rovnako stratila časť zo svojej hodnoty aj francúzska spoločnosť Alcatel Lucent, ktorej akcie sa prepadli až –6.91 percenta v uplynulom týždni, čo znamená pokles ceny jednej akcie už pod jedno euro. Alcatel totiž čelí spolu s ďalšími dvoma spoločnosťami žalobe od konkurenta, ktorý tvrdí, že mu tieto firmy blokujú prístup k novým technológiám.

Počas posledného prázdninového týždňa očakávame nasledovné makroekonomické správy: predbežný HDP a počet nerealizovaných predajov domov v USA, medzimesačnú zmenu v maloobchodných tržbách a zmenu miery nezamestnanosti v Nemecku. Najočakávanejšou udalosťou týždňa však bude pravidelné sympózium FED-u v Jackson Hole, ktoré začína vo štvrtok a potrvá do soboty. Je možné, že práve tam odznie správa o nových stimuloch zo strany americkej centrálnej banky.

Zdroj: Ivor Lehoťan – analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *