Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Týždenný komentár: Fed tlačí, trhy rastú, Obama sa prizerá

Neutrálny vývoj a hľadanie smeru akciových trhov zo začiatku uplynulého týždňa vplyvom pozitívnych makroúdajov z oboch strán Atlantiku, ale hlavne vďaka Fedu a voľbám do Kongresu v USA vyústili do nemalých ziskov. Index cien výrobcov v Eurozóne za september stúpol medzimesačne o 0.3 percenta v porovnaní s miernejším rastom 0.1 percenta evidovaným v auguste.

Maloobchodné tržby zo záveru týždňa mierne sklamali, keď v septembri zaznamenali pokles o -0.2 percenta pri očakávanom raste o 0.1 percenta. V USA zarezonoval októbrový vývoj priemyselných objednávok, ktoré zaznamenali najväčší nárast za posledných osem mesiacov, keď vzrástli o 2.1 percenta. Analytici očakávali nárast „len“ o 1.6 percenta. Nezamestnanosť potvrdila svoj stagnujúci status na úrovni 9.6 percenta aj v októbri. Najsledovanejšou udalosťou minulého týždňa popri kongresových voľbách, ktoré tento krát priali opozičným republikánom a oslabili tým moc Obamovej administratívy, bolo zasadanie FED-u. Centrálna banka označila ekonomické oživenie za pomalé a jej výbor pre menovú politiku prijal najdôležitejšie, no diskutabilné rozhodnutie o druhej vlne kvantitatívneho uvoľňovania. FED tak pristúpil k odkúpeniu štátnych dlhopisov v hodnote 600 miliárd dolárov. Uvedenú sumu plánuje vyčerpať do druhého kvartálu 2011, pričom bude kupovať dlhopisy ministerstva financií s dlhšou dobou platnosti za cca. 75 miliárd dolárov mesačne. Reakcia investorov sa prejavila množiacimi sa nákupmi, ktoré znásobili nemalé zisky benchmarkov. Najviac si z trhov odniesli poľský WIG20 +3.6 percenta a holandský AEX +2.9 percenta. Darilo sa sektoru bázických materiálov a priemyslu. Dolár sa stal „obeťou“ Fed-u, z čoho dokázala ťažiť najmä spoločná mena. Euro si pripísalo 0.61 percenta a uzavrelo na úrovni 1.4032 EUR/USD.

Arcelormittal aj napriek zníženým ratingom na „BBB-“ od agentúry Standard & Poor´s vykázal výrazný rast o 10.72 percenta na 25.57 eur. Najväčší oceliarsky koncern na svete tento týždeň informoval, že vyvinul odľahčenú oceľ s názvom Usibor. S predajom „novej“ ocele sa počíta už na budúci rok, prvotne by sa mala využívať v automobilovom priemysle.

Zvýšenie očakávanej ceny na 63 eur z pôvodných 60 eur zo strany Morgan Stanley v spojení s viacerými zvýšenými odporúčaniami priniesli akciám spoločnosti BASF 9.35 percenta. Akcie nadnárodnej chemickej holdingovej spoločnosti tak uzavreli týždeň na historickom maxime 57.17 eur.

Tento týždeň bude v Eurozóne zverejnená priemyselná produkcia za september. Analytici očakávajú spomalenie tempa rastu HDP, ktoré podľa predpokladov má za 3. kvartál vzrásť o 0.5 percenta. V USA sa zverejní vývoj veľkoobchodných zásob (est. +0.6 %) a Index spotrebiteľskej dôvery University of Michigan.

Zdroj: Zoltán Csiba, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *