Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Týždenný komentár: Menová vojna na spadnutie?

Minulý týždeň bol zaujímavý aj z pohľadu makrodát z obidvoch strán Atlantiku. Tie európske zastupoval výhľad rastu ekonomiky Nemecka, ktorý sa tento rok odhaduje na +3.5 percenta, za čo vďačí predovšetkým rastu nemeckého exportu o viac ako 15 percent na medziročnej báze.

Z amerických zaujal index ekonomickej dôvery, ako aj vývoj nezamestnanosti, ktorá síce indikuje vyšší počet nových žiadostí o podporu, avšak pokračujúce žiadosti poklesli na dvojročné minimá. Za rastúcim napätím v menovom systéme môžeme opäť hľadať Čínu, ktorá zvýšila o 5 percent povinné minimálne rezervy 6 najväčších bankových domov v krajine na aktuálnych 17 percent. Krajina už aj tak s najväčšími devízovými rezervami na svete v hodnote 2.6 bilióna dolárov sa tak vraj chce chrániť pred rastúcou infláciou, ktorá by mohla ohroziť ekonomický rast krajiny. Tento krok sa však nepozdáva ostatným rozvíjajúcim sa krajinám, ktoré sú vďaka skupovaniu dolárov najväčšou komunistickou krajinou, nútené intervenovať svoje meny.

Tieto udalosti otvárajú ďalší priestor pre rast ceny zlata, ktorá počas týždňa prekonala hranicu 1380 dolárov za trójsku uncu. Euro pokračovalo v posilňovaní voči americkému doláru počas celého týždňa, keď dokonca po prejave Bena Bernankeho o novom kvantitatívnom uvoľňovaní, ktoré by malo začať v novembri, zatlačilo dolár až na hranicu 1.405 EUR/USD. Najúspešnejším európskym indexom predchádzajúceho týždňa bol turecký ISE National 30, ktorý si pripísal +4.57 percenta. Na krk mu ale dýchal nemecký DAX, ktorý s rastom o 3.19 percenta dosiahol dvojročné maximum na úrovni 6492.3 bodu.

Medzi firmami sa najviac darilo technologickej spoločnosti ASML Holding, ktorá po dobrých výsledkoch gigantu Intel, ako aj lepšiemu výhľadu ziskov pre tento rok, posilnila počas týždňa o +10.92 percenta, čo predstavuje jej dvojmesačné „high“. Darilo sa aj najväčšiemu francúzskemu výrobcovi automobilov, koncernu Peugeot Citroёn. Ten po zvýšení predajnosti v Číne, lepšiemu výhľadu zisku a tiež oznámení, že nebude predávať podiel v spoločnosti Faurecia, posilnil v priebehu týždňa o solídnych 10.35 percenta, čím dosiahol dvojročné maximum.

Na budúci týždeň očakávame ako dopadne spotrebiteľská dôvera v Eurozóne, ktorá by sa podľa analytikov mala znížiť o 11 bodov a tiež nové priemyselné objednávky. Z USA očakávame hlavne vývoj priemyselnej produkcie a mieru nezamestnanosti.

Zdroj: Boris Penev, Capital Markets, o.c.p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *