Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždenný komentár: Merkelová a Draghi zabíjali optimizmus

Minulý týždeň bol turbulentný na všetkých frontoch – akciovom, komoditnom aj forexovom. Indexy mohli rásť predovšetkým zásluhou Španielska, ktoré predalo na aukcií dlhopisy v celkovej hodnote 6.03 miliardy EUR, čo výrazne prevýšilo maximálnu hranicu stanovenú na 3.5 miliardy EUR.

Priemerný výnos 5-ročných vládnych dlhopisov bol 4.023 % a 10-ročných 5.545 %. V prípade oboch druhov dlhopisov to boli výrazne nižšie výnosy, než na predošlej aukcii. Všetku pozitívnu náladu však zrušili nemecká kancelárka Merkelová, ktorá vyvrátila špekulácie o pravdepodobnom navýšení finančného strop pri spojení ESFS/ESM z úrovne 500 miliárd euro až na 900 miliárd euro, a o dva dni neskôr prezident ECB Mario Draghi ktorý vo svojej odpovedi v diskusnej časti po tom, ako mal prejav v Berlíne, poprel špekulácie, že by ECB uvažovalo nad programom podobným kvantitatívnemu uvoľňovaniu v USA a Spojenom kráľovstve. Tieto vyjadrenia mali devastujúce účinky prakticky na všetko okrem amerického dolára, ktoré malo podporu aj v makrodátach, keď nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA poklesli v tomto týždni na najnižšiu hodnotu od mája 2008. Ich počet poklesol oproti predchádzajúcemu týždňu o 19 000 na 366 000 žiadostí a index výroby podľa Filadelfského FEDu stúpol na nečakaných 10.3 bodu, pričom sa očakával rast na 5.1 bodu z predchádzajúcej úrovne 3.6 bodu.

Euro sa v priebehu týždňa dostalo na jedenásť mesačné minimum pod úrovňou 1.3 EUR/USD, v piatok sa však dokázalo nad ňu opäť dostať. Zlato spolu zo striebrom sa prepadlo na najnižšiu cenu od jeho masívneho prepadu z konca septembra tohto roka a ropa sa prepadla pod psychologickú hranicu 100 dolárov za barel.

Z korporátneho hľadiska sa síce darilo menej, ale našli sa firmy, ktoré vykázali rast. Takými boli napríklad Deutsche Post (+ 2.68 %) a EADS (+ 1.09 %). Prvá menovaná sa zviezla na dobrých kvartálnych výsledkoch americkej zásielkovej služby FedEx a na zvýšenom odporúčaní od Commerzbank. Druhá menovaná, vlastník výrobcu lietadiel Airbus, vzrástla potom čo ohlásila, že v budúcom roku plánuje prijať 4000 zamestnancov a to najmä vďaka obrovs-kým zákazkám, ktoré dohodli na parížskom aerosalóne.

Tento týždeň očakávame z eurozóny jediný dôležitý makroúdaj a to vývoj spotrebiteľskej dôvery. V USA však zverejnia medzikvartálny vývoj HDP, objednávky tovarov dlhodobej spotreby, osobné príjmy a výdavky a tiež predaje nových domov.

Zdroj: Boris Penev, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *