Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždenný komentár: Nakopili sa zlé správy

Minulý týždeň sme boli svedkami poklesov akciových trhov prakticky na celom svete. Prvotným spúšťačom bolo piatkové stretnutie ministrov financií EÚ. Keďže stretnutie neprinieslo žiadne pozitívne správy ohľadom riešenia dlhovej krízy v eurozóne, ale naopak len opäť odložilo problém na neskôr, trhy zareagovali poklesom.

V USA prezident Obama predstavil svoj úsporný plán, ktorý by mal podľa jeho slov ušetriť 3 bilióny dolárov, ktorý sa však nestretol s podporou zo strany republikánov. Nepriaznivé bolo tiež vyhlásenie MMF, ktorý očakáva zníženie hospodárskeho rastu vyspelých ekonomík pre roky 2011 a 2012. USA by malo vzrásť v tomto roku o +1.5 percenta oproti očakávaným +2.5 percenta a v roku 2012 o +1.8 percenta namiesto +2.7 percenta. Eurozóna by mala podľa MMF tento rok vzrásť o +1.6 percenta namiesto očakávaných +2 percentá a na budúci rok o +1.1 percenta oproti očakávaným +1.7 percenta. Zraky sa tak upierali na zasadanie FED-u, od ktorého investori očakávali ďalší príliv peňazí do systému. Dočkali sa však len vyhlásenia, že za účelom zníženia nákladov na ďalšie financovanie dlhu a v snahe odvrátiť recesiu americkej ekonomiky, nahradí krátkodobý dlh zo svojho portfólia za štátne dlhopisy s dlhšou platnosťou. Centrálna banka tak nakúpi dlhopisy so splatnosťou 6 až 30 rokov v hodnote 400 mld. USD, zatiaľ čo pristúpi k predaju krátkodobých dlhových inštrumentov s platnosťou do 3 rokov, a to v rovnakom objeme. Euro, ktoré klesalo prakticky celý týždeň sa dokonca obchodovalo na najnižšej úrovni od januára 2011 na hodnote 1.3385 USD/EUR.

Zlé správy prišli aj z Ázie. V Číne poklesla priemyselná výroba už po tretí mesiac v rade. Jej centrálna banka tiež prestala obchodovať s francúzskymi bankami z dôvodu obáv eskalácie dlhovej krízy v eurozóne a ďalšieho znižovania ratingov. Európske banky tak dostali ďalšiu ranu v už aj tak napätej situácii okolo dlhovej krízy. Aj napriek celkovým poklesom akciových trhov v posledných týždňoch, nájdu sa spoločnosti, ktoré dokážu dlhodobo rásť. Takou je napríklad Phillip Morris ČR, ktorá je zaujímavá predovšetkým svojou dividenda – najnovšia, pre apríl 2012, dosahuje úroveň 892 CZK za akciu.

Tento týždeň očakávame z eurozóny správy o spotrebiteľskej dôvere, očakávanú mieru inflácie a nezamestnanosť. Z USA očakávame vývoj osobných príjmov a výdavkov, spotrebiteľskú dôveru, medzikvartálny vývoj HDP a tiež objednávky tovarov dlhodobej spotreby.

Zdroj: Boris Penev, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *