Streda 27. marca. Meniny má Alena

Týždenný komentár: Neurčitý Bernanke

Z pohľadu makrodát sa dá minulý týždeň označiť ako veľmi neuspokojivý. Počet nových priemyselných objednávok v eurozóne v júni medzimesačne poklesol o -0.7 percenta.

Analytici očakávali spomalenie rastu objednávok z predchádzajúcej úrovne +3.6 percenta na +0.4 percenta. Index ekonomického sentimentu podľa prieskumov agentúry ZEW v eurozóne za august klesol na úroveň -40.0 bodu z júlových -7.0 bodu. Indikátor ekonomickej nálady v eurozóne sa tak dostal na rekordne nízke úrovne zo začiatku roka 2009. Počet žiadostí o hypotéku v USA v týždni do 19. augusta poklesol o -2.4 percenta, čo znamená výrazné spomalenie oproti predchádzajúcej rastovej hodnote +4.1 percenta. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA v týždni do 20. augusta stúpol na 417 tisíc, očakávalo sa zníženie na 405 tisíc z predchádzajúcich 412 tisíc.

V stredu Agentúra Moody´s znížila úverový rating Japonska o jeden stupeň na „Aa3“. Ako dôvod uviedla rastúce zadlžovanie krajiny od poslednej ekonomickej recesie a neustále zmeny vlád, ktoré bránia v presadení dlhodobých riešení ekonomických a fiškálnych problémov. Dlh krajiny sa tento rok vyšplhal až na úroveň 230 percent HDP.

Najviac zrakov sa však minulý týždeň upieralo do Jackson Hole, kde mal na stretnutí centrálnych bankárov vystúpiť Ben Bernanke so svojimi plánmi ako „nakopnúť“ pomalé oživenie americkej ekonomiky. Pred stretnutím sa objavili špekulácie o QE3 a keďže pred rokom na rovnakom mieste potvrdil QE2, investori očakávali práve túto správu. Sklamaním pre nich bolo, že Bernanke sa nijak konkrétne nevyjadril ku QE3, povedal len, že FED má k dispozícii viacero nástrojov k stimulácii a v prípade nutnosti nebude váhať ich použiť. Konkrétnejšie vyjadrenia sa rozhodol ponechať na ďalšie jednanie, ktoré sa uskutoční 20. a 21. septembra, kedy by mali centrálny bankári zvážiť ďalšie monetárne stimuly pre oživenie ekonomiky.

Cena zlata minulý týždeň prežila prvú významnejšiu korekciu od decembra 2009, keď stratila 7.3 percenta, stratu však dokázala od stredy zmierniť na -5.5 percenta.

Menový pár euro – dolár sa počas celého týždňa správal ako na hojdačke, nakoniec sa však obchodný týždeň skončil lepšie pre spoločnú menu, keď Euro posilnilo o +0.7 percenta na úroveň 1.45 EUR/USD.

Z korporátneho hľadiska sa v Európe darilo predovšetkým pražskej Komerčnej banke s rastom o +12.91 percenta a rakúskej OMV s rastom o +7.24 percenta. Prvá menovaná posilňovala predovšetkým vďaka špekuláciám na novú vlnu kvantitatívneho uvoľňovania, ale tiež vďaka zvýšeniu odporúčania od Goldman Sachs na „kúpiť“ z úrovne „neutral“ a tiež zvýšeniu známky z „A“ na „A+“ od agentúry S&P. Spoločnosť OMV ťažila predovšetkým zo zlepšujúcej sa situácie v Lýbii, kde povstalci dokázali ovládnuť väčšiu časť Tripolisu, čo dáva možnosť spoločnosti opäť naštartovať, v aspoň obmedzenej miere, svoje aktivity v tejto africkej krajine, a to skôr ako pôvodne očakávali. Svoju úlohu na raste samozrejme zohralo aj zvýšenie a stabilizácia ceny ropy na svetových trhoch.

Tento týždeň nám v eurozóne prinesie údaje o inflácii a nezamestnanosti. V USA zistíme príjmy a výdavky amerických spotrebiteľov, ich sentiment a mieru nezamestnanosti za mesiac júl.

Zdroj: Boris Penev, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *