Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Týždenný komentár: Po slabom štarte divoký závod

Prvá obchodná seansa uplynulého týždňa sa niesla v duchu osláv Dňa práce v USA. „Labor Day“, mnohými investormi chápaný ako symbol ukončenia letnej dovolenkovej sezóny, ponúkol Američanom predĺžený víkend a do Európy priniesol dostatok voľného priestoru, ktorú zaplnili obavy investorov týkajúce sa finančných titulov.

Tí prejavili svoju opätovnú nedôveru smerom k európskym bankám, potom čo vysvitlo že väčšina z nich v stres – testoch neuviedla pravý stav svojich štátnych dlhopisov. Do kariet investorov neprihral ani Index investorskej nálady podľa prieskumu Sentix v Eurozóne, ktorý za september poklesol na 7.6 bodu a nesplnil rastové očakávania analytikov na 9 bodov. Zmena prišla na prelome týždňa, keď akciové trhy v Európe hodili za hlavu straty vygenerované v predchádzajúcich seansách a dostali sa tak znovu na úroveň svojich mesačných maxím. Prieskum Centrálnej Banky USA v podobe Béžovej knihy aj napriek odhaleniu rozšírených negatívnych signálov v podobe spomalenia rastu, získala dôveru investorov. „Beige Book" poukázal na pozitívne impulzy v podobe rastu spotrebiteľských výdavkov ako aj priemyselnej výroby.

Svoj pozitívny efekt na trh prejavilo aj miernejšie zníženie objemu spotrebiteľských úverov v USA. Podľa správ Federálneho rezervného systému sa výška spotrebiteľských úverov v júli znížila na úroveň 3.6 mld. dolárov a nenaplnila horšie očakávania na zníženie na 4.7 mld. dolárov. Prvenstvo v divokom závode o exkluzívne a limitované zisky v priebehu uplynulého týždňa bez pochýb patrilo automobilkám, vďaka ktorým si prilepšil sektor necyklickej spotreby. Zahanbiť sa nenechali ani farmaceutické spoločnosti zo sektora zdravotníctva. Najviac sa pritom darilo spoločnostiam zahrnutým v poľskom WIG 20, ten vzrástol o 2 percentá a holandskému indexu AEX, ktorý si pridal + 1.7 percenta. Euro svojim výkonom šokovalo investorov, keď minulý týždeň voči doláru pokleslo o 1.68 percenta na úroveň 1.2679 EUR/USD.

Najväčšie automobilky Francúzska v priebehu uplynulého týždňa vyhlásili, že každá osobitne uhradí vládny úver vo výške jednej miliardy eur a dosiahnu tým zníženie svojich úrokových výdavkov. Akcie spoločnosti Renault vzrástli o 4.26 percenta na 35.89 eur. PSA Peugeot Citroen po vyhlásení dosiahol svoje päť týždňové intradayové maximum na úrovni 23.44 eura. Posledná hodnota, za ktorú sa Peugeot počas minulého týždňa obchodoval bola 23.06 eura, čo pre automobilku znamená 5.63 percentný týždenný rast.

Svetový poskytovateľ komplexných riešení, služieb a komponentov v oblasti digitálnych médií, KIT Digital, si v priebehu uplynulého týždňa na pražskej burze prilepšil o 6.35 percenta na úroveň 191 českých korún. Za presvedčivým výkonom akcií spoločnosti stojí vyhlásenie o kúpe súkromného poskytovateľa nástrojov pre podporu PC systémov, Accela Communications v USA, ako aj o kúpe aktív spoločnosti Megahertz Broadcast Systems vo Veľkej Británii. Sumárna výška oboch akvizícií sa odhaduje na 7.4 miliónov dolárov.

Tento týždeň preveríme správnosť očakávaní analytikov pre augustový rast priemyselnej produkcie o 0.1 percenta a predpovede o stagnácii CPI na úrovni 0.3 percenta v USA a taktiež uvedieme júlový vývoj priemyselnej produkcie v spojení s pravdepodobne rastúcou infláciou v Eurozóne.

Zdroj: Zoltán Csiba, Capital Markets, o. c. p.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *