Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Týždenný komentár: Prídu nové doláre?

Hľadanie smeru vývoja akciových trhov a chvíľková dezorientácia hlavných benchmarkov zo začiatku minulého týždňa vyústili do solídnych ziskov akciových indexov v závere, a to hlavne vďaka výrazným kladným hodnotám z utorkovej seansy.

Nepovšimnutým paradoxom boli maloobchodné tržby v Eurozóne, ktoré v auguste medzimesačne klesli o 0.4 percenta, pričom analytici očakávali ich nárast o 0.2 percenta. Eurostat potvrdil rast HDP v Eurozóne, ktorý za druhý kvartál dosiahol rast 1 percento. Na druhom brehu Atlantiku zarezonovali správy o vývoji ISM Indexu mimo spracovateľského sektora, ktorý v septembri vzrástol na 53.2 bodu oproti predchádzajúcim 51.5 bodom z augusta. Vynikajúce výsledky v podobe 1.2 bodu nad konsenzom americkým akciám priali a tým európskym poskytli ďalší rastový priestor. Vo štvrtok po skončení obchodovania svoje výsledky zverejnila Alcoa, ktorá vykázala o 66 percent lepší ako očakávaný zisk na akciu na úrovni 0.09 dolára. Producent hliníka tým odštartoval výsledkovú sezónu tretieho kvartálu. Nezamestnanosť v USA v závere týždňa nepotvrdila očakávania analytikov na rast o 0.1 percenta, keď v septembri stagnovala na úrovni 9.7 percenta.

Analytikov zaskočili aj výplatné pásky mimo poľnohospodárstva, ktoré namiesto očakávaného úbytku o 5 tisíc v septembri indikovali prudší prepad, a to o 95 tisíc pracovných miest. Za kulisami tohto náhleho prepadu nachádzame americký vládny sektor, ktorý zrušil veľké množstvo dočasných pracovných miest. Ako sme už avizovali, hlavné akciové indexy si z trhov odniesli solídne zisky. Najviac, +3.2 percenta si pripísal rakúsky ATX, prenasledovaný francúzskym CAC 40, ktorý si pridal +1.9 percenta. Euro naďalej dosahuje rastové hodnoty, jednak kvôli slabnúcej americkej mene, ktorá čelí nemalým výzvam z možného kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky zo strany FED-u, na druhej strane vďaka nezmeneným kľúčovým sadzbám a nápadne sa podobajúcim komentárom prezidenta ECB. Trichetove výroky o tom, že podpora likvidity pre výrazne sa zlepšujúci medzibankový trh zo strany ECB nie je nutná, naberajú na váhe a poskytujú tým spoločnej mene nemalú podporu. Euro tak počas minulého týždňa vzrástlo o ďalších 1.07 percenta na hodnotu 1.3939 EUR/USD.

British Airways v priebehu uplynulého týždňa prekonala svoje dvojročné maximá, v závere sa obchodovala za 2.64 britských libier. Akcie leteckej spoločnosti si aj vďaka najvýraznejšiemu medzimesačnému rastu osobnej dopravy za posledné 2 roky pripísali + 8.77 percenta. Holandský poskytovateľ navigačných riešení TOMTOM zaznamenal ešte výraznejší rast na úrovni 19.65 percenta. Akcie vystrelili smerom hore po tom, ako svetlo sveta uzreli správy o joint-venture. Spojenie s poskytovateľom digitálnych máp a navigačných služieb AutoNavi so sídlom v Pekingu, zabezpečí spoločnosti TOMTOM expanziu do Číny.

Tento týždeň očakávame miernejší rast PPI v USA, septembrový vývoj indexu CPI v Eurozóne a v USA. Sezónne očistené dáta o vývoji priemyselnej produkcie v Eurozóne za august pravdepodobne potvrdia očakávaný rast o 0.8 percenta.

Zdroj: Zoltán Csiba, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *