Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Týždenný komentár: QE3 dodalo optimizmus, ale len na krátko

Z pohľadu makrodát bol minulý týždeň až na pár výnimiek, nepriaznivý. Spotrebiteľská dôvera v USA poklesla v auguste z predchádzajúcej úrovne 59.2 na 44.5 bodov.

Očakávaný bol pokles iba na 52 bodov. Miera nezamestnanosti v USA v auguste stagnovala na úrovni 9.1 percenta. Miera nezamestnanosti v eurozóne v júli nenaplnila očakávania analytikov, keď neklesla na 9.9 percenta a zostala na nezmenenej úrovni 10 percent v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. Index nákupných manažérov zo spracovateľského sektora v eurozóne v auguste klesol na úroveň 49.0 bodov, pričom analytici očakávali stagnovanie ukazovateľa na úrovni z júla, čiže na 49.7 bodoch. Spomínanými výnimkami boli americké príjmy a výdavky v júli vzrástli o +0.3 percenta, resp. +0.8 percenta. Očakávania boli na úrovni +0.3 percenta, resp. +0.5 percenta. Veľmi priaznivo vyznel index produkcie v USA. Ten v auguste oproti júlu poklesol iba o 0.3 bodu na hodnotu 50.6, čo stále indikuje expanziu najväčšej ekonomiky sveta. Hodnoty nad 50 sú interpretované ako expanzia a pod 50 ako recesia. Očakávania analytikov sa pritom pohybovali na úrovni 48.5 bodov.

Akciové indexy poháňané očakávaným ohlásením QE3 prezidentom FEDu B. Bernankem do stredy posilňovali, vo štvrtok a v piatok im ale vzali vietor z plachiet okrem iného aj nepriaznivé správy z trhu práce a prišla korekcia. Zlato zareagovalo postupným rastom a týždeň uzavrelo ziskom +2.92 percenta na hodnote 1881.3 dolárov za trójsku uncu. Euro v priebehu celého týždňa predvádzalo pád, nakoniec ho uzavrelo so stratou -2.1 percenta na hodnote 1.4194 EUR/USD.

Z korporátnej sféry sa najviac darilo spoločnostiam Buoygues s rastom +15.31 percenta a RHI s rastom +11.2 percenta. Prvá menovaná počas jedného dňa poskočila o 15.77 %, čo je najväčší jednodňový nárast za posledných 20 rokov. Akcie začali rásť po tom ako spoločnosť ohlásila plán na spätné odkúpenie akcií v hodnote 1.25 miliardy EUR. Okrem toho zvýšila spoločnosť odhad výšky tržieb na rok 2011. Navyše dostala zvýšené odporúčanie od spoločnosti Jefferies na „kúpiť“ z predchádzajúcej úrovne „držať“. Druhá menovaná ťažila predovšetkým zo zvýšeného odporúčania od Deutsche Bank na „kúpiť“ z predchádzajúcej úrovne „držať“ a tiež toho, že ju Unicredit zaradil na zoznam odporúčaných rakúskych spoločností.

Tento týždeň bude najočakávanejšou udalosťou vystúpenie prezidenta USA Obamu v Kongrese, kde má predstaviť nový plán na oživenie ekonomiky a zníženie nezamestnanosti.

Zdroj: Boris Penev, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *