Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Týždenný komentár: “QE” ako odpoveď na recesiu?

Investície 27.02.2012 | 11:08 0 Komentárov

Minulý týždeň bol rozhodujúci pre budúcnosť Grécka, ktorému nakoniec počas pondelka priklepli druhý pomocný balík, alepodľa mnohých  len oddialili nevyhnutný bankrot. Ako prvá sa ozvala agentúra Fitch, ktorá pristúpila k zníženiu hodnotenia Grécka z úrovne „CCC“ na „C“.

V komentári k zníženiu ratingu uviedla, že bankrot krajiny je v krátkom horizonte vysoko pravdepodobný. Zaujímavosťou bol aj prípad Maďarska, ktorému plánuje Európska komisia zmraziť 495 miliónov euro z kohéznych fondov ako sankciu za dlhodobé porušovanie limitov pre rozpočtový deficit. Je to vôbec po prvýkrát, čo EK k takémuto kroku pristúpila, pravdou však zostáva, že pravdepodobne pretiekol pohár trpezlivosti, keďže Maďarsko porušuje tieto fiškálne pravidlá už od roku 2004. 

EK v priebehu týždňa „zažiarila“ ešte raz, keď znížila výhľad pre HDP eurozóny pre tento rok z +0.5 percenta na –0.3 percenta. Zníženie sa dotklo aj krajín osobitne, keď Nemecku predpovedá rast o +0.6 percenta namiesto očakávaných +0.8 percenta a Grécku, Portugalsku, Španielsku, Belgicku, Taliansku, Holandsku a Slovinsku predpovedá recesiu. Ako liek na mierny pesimizmus po tejto správe prišlo vyjadrenie z Ázie, kde Japonsko podľa tlačových správ prisľúbilo príspevok do záchranného fondu MMF a Čína deklarovala väčšie otvorenie finančných trhov zahraničným investorom.

Optimizmus dodala aj ECB, ktorá by podľa odhadov mohla komerčným bankám poskytnúť približne 470 miliárd eur v rámci ďalších 3-ročných LTRO operácií, ktoré sú ohlásené na 29.2.2012. Spoločná mena tak mala vďaka „prebytku“ dobrých správ otvorenú cestu k rastu a týždeň uzavrela so ziskom +2.44 percenta na úroveň 1.3460 EUR/USD. Zlato má za sebou tiež peknú „rally“, keď počas týždňa posilnilo o +2.87 percenta na úroveň 1772.9 USD/o.z.

Z korporátneho hľadiska sa darilo predovšetkým firmám PostNL (+39.33 percenta) a Peugeot (+9.16 percenta). Prvá menovaná ťažila predovšetkým z toho, že spoločnosť TNT Express, v ktorej vlastní 30 percent, odmietla ponuku na prebratie od UPS v hodnote 4.89 miliardy euro. Druhá menovaná ťažila predovšetkým z toho, že francúzsky minister práce X. Bertrand potvrdil prebiehajúce rokovania o strategickom partnerstve medzi druhým najväčším francúzskym producentom áut a spoločnosťou General Motors. Rokovať by sa malo o spoločnom vývoji s vplyvom na lepšiu prevádzkovú efektivitu Peugeotu a dcérskej spoločnosti GM v Európe, Opelu.

Tento týždeň zistíme, ako je na tom dôvera spotrebiteľov, dôvera v ekonomiku a dôvera v priemysel v eurozóne, ďalej je na programe vývoj miery nezamestnanosti a inflácie v eurozóne. V USA je na programe spotrebiteľská dôvera, medzikvartálny vývoj HDP, osobné príjmy a výdavky a tiež vývoj objednávok dlhodobej spotreby.

Zdroj: Boris Penev, analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial