Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Týždenný komentár: Ratingová gilotína vo Francúzsku neudrela

Na akciových trhoch začiatkom uplynulého týždňa naďalej pretrvával stav nervozity, ku ktorému výrazne prispela aj strata najvyššieho možného pozitívneho hodnotenia (zatiaľ) najväčšej ekonomiky sveta.

Agentúra Standard & Poor´s v piatok (5.8.) po závere obchodovania na amerických trhoch vydala správu o znížení úverového ratingu USA z pôvodných „AAA“ na „AA+“ s negatívnym výhľadom do budúcna. Za znížením ratingu stojí zvýšený dlhový strop USA, ako aj neschopnosť stabilizácie narastajúceho dlhu krajiny. Situáciu sa snažili zachraňovať predstavitelia FED-u, ktorí na utorkovom zasadnutí kľúčovú úrokovú sadzbu nezvýšili a vyhlásili, že sadzba zostane na rekordne nízkej úrovni 0.25 percenta aspoň do polovice roka 2013. FED ďalej uistil investorov, že v prípade potreby je pripravený použiť ďalšie nástroje na stimuláciu ekonomiky.

Z krajín eurozóny na svoju dlhovú púť nastúpilo Francúzsko, ktoré sa v strede týždňa prebudilo do hrozby zníženia najvyššieho ratingu „AAA“. V stredu v Paríži zasadol krízový štáb s cieľom prezentovať úspory na ovládnutie budúceho deficitu, keďže náklady na spravovanie francúzskeho dlhu sú najvyššie spomedzi krajín s ratingom „AAA". Svetové ratingové agentúry sa však našťastie pre Francúzsko zhodli, že politické a finančné smerovanie krajiny je správne a ponechali mu najvyšší možný rating s výhľadom stabilný.

Júlový vývoj maloobchodných tržieb v USA naplnil rastové očakávania o 0.5 percenta v porovnaní s miernejším rastom 0.1 percenta z júna. V eurozóne však sklamala priemyselná produkcia, ktorá podľa sezónne očistených údajov v júni medzimesačne klesla o -0.7 percenta, v porovnaní s rastom +0.1 percenta z mája. Makroúdaje však na trhoch počas minulého týždňa hrali len druhé husle, pričom sa do popredia dostali čoraz častejšie skloňované dlhy.

Nepriaznivá atmosféra, ktorá bola okrem extrémnej volatility poznačená aj obrovskými vlnami výpredajov, sa k záveru týždňa upokojila, scenár s výraznými prepadmi z predchádzajúceho týždňa sa tak nezopakoval. Dopady výpredajov najviac pocítili v susednom Česku, kde index PX klesol o -9.5 percenta, naopak Belgicko sa môže chváliť s 3.9 percentným rastom.

Správa, že spoločnosť Bekaert pristúpila na dohodu so Saint-Gobain a odpredá jej svoju divíziu špeciálnych filmových operácií, akciám Bekaertu aj v podmienkach zvýšenej volatility priniesla vyše 20 percentné zisky. Ohlásená transakcia, ktorú chcú previesť do konca roka 2011 má znížiť úroveň čistého dlhu spoločnosti o približne 80 miliónov eur, aktuálne ale zvýšila hodnotu akcií na 41.80 eur. Svetový líder v oblasti environmentálnych služieb, Veolia environnement vyťažil +6 percent zo zvýšenia odporúčania z „neutral“ na „buy“ od Bank Of America. Hodnota akcií tak v závere týždňa uzavrela na 11.15 eur.

Tento týždeň nám prinesie údaje o vývoji HDP a inflácie v eurozóne. V USA zistíme ako sa v júli vyvíjala priemyselná produkcia a makrodáta odhalia aj zmenu inflácie a vývoj trhu nehnuteľností.

Zdroj: Zoltán Csiba, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *